Coroczne terminy składania deklaracji podatkowych wymagają od firm współpracujących z freelancerami zwrócenia szczególnej uwagi na prawidłowe dokumentowanie i rozliczanie transakcji outsourcingowych. Jest to istotne dla zapewnienia zgodności z przepisami podatkowymi i uniknięcia kosztownych błędów, zarówno dla przedsiębiorstw, jak i dla freelancerów. Warto jednak pamiętać, że rozliczenia mogą się różnić w zależności od formy współpracy z niezależnym specjalistą.
Współpraca z freelancerem niesie ze sobą dużo zalet, dlatego coraz chętniej decydują się na nią przedsiębiorcy, którym brakuje rąk do pracy, a nie chcą kłopotać się przeprowadzaniem wewnętrznych rekrutacji. Warto jednak wiedzieć, że niezależny specjalista nie musi posiadać własnej działalności gospodarczej, a obowiązujące prawo nie mówi jednoznacznie, kiedy powinien ją założyć. Freelancerzy mogą nawiązywać współpracę z przedsiębiorcami poprzez umowę o dzieło i umowę-zlecenie. Inną możliwością, z której chętnie korzystają, są platformy przeznaczone dla niezależnych specjalistów. Jak natomiast wygląda rozliczenie roczne w zależności od rodzaju współpracy?
Rozliczenie współpracy w ramach umowy-zlecenia lub umowy o dzieło
Współpraca z freelancerami często opiera się na umowach cywilnoprawnych, takich jak umowa-zlecenia lub umowa o dzieło. Umowa-zlecenie jest stosowana, gdy zakres prac jest bardziej ogólny i nie koncentruje się na stworzeniu konkretnego dzieła. Z kolei umowa o dzieło skupia się na finalnym produkcie pracy freelancera.
Współpraca z freelancerami w oparciu o umowę-zlecenie lub umowę o dzieło niesie za sobą określone obowiązki dla pracodawcy, zwłaszcza w kontekście rozliczeń rocznych z urzędem skarbowym. Przede wszystkim pracodawca jest zobowiązany do dokonania corocznego rozliczenia podatkowego, które obejmuje m.in.:
- Dokumentowanie wydatków – wszystkie płatności dokonane na rzecz freelancera powinny być właściwie udokumentowane. Pracodawca musi zachować kopie umów oraz dowody wpłat.
- Rozliczenie PIT – pracodawca jest odpowiedzialny za prawidłowe obliczenie i odprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). W przypadku umowy o dzieło, jeśli freelancer nie jest zarejestrowany jako płatnik VAT, pracodawca musi rozliczyć PIT-11. Natomiast przy umowie-zlecenia konieczne może być sporządzenie PIT-4R.
Pozostałe 61% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuŹródło: Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 3-4/2024