Kwestie związane z rozliczaniem zakupu sprzętu komputerowego i specjalistycznego oprogramowania na potrzeby działalności gospodarczej od lat prowadzą do sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Jak prawidłowo rozliczyć takie wydatki?
Zakup komputera wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej z całą pewnością jest wydatkiem związanym z uzyskiwaniem przychodów. W związku z tym stanowi koszt podatkowy. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki transportu,
- inne przedmioty
o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu. Środek trwały musi być kompletny i zdatny do użytku na dzień przyjęcia do używania.
Wydatki na nabycie środków trwałych nie mogą zostać zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Stopniowo stają się one kosztami podatkowymi poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne od środków trwałych użytkowanych do celów prowadzonej działalności gospodarczej.
Zgodnie z obowiązującym prawem, wybraną metodę amortyzacji należy stosować aż do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc albo kwartalnie, albo też jednorazowo na koniec roku podatkowego. Ważne jest jednak, aby suma odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonanych w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, nie przekroczyła wartości tych odpisów przypadających za okres od dnia wprowadzenia ich do ewidencji wykazu do końca tego roku podatkowego. Warunkiem dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest prowadzenie ewidencji środków trwałych.
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.