Finanse i Controlling 37/2015 (styczeń-luty)

Finanse i Controlling nr 37/2015 - Controlling w IT

Controlling w IT

Jak pokazują wyniki badań „Globalny Barometr Dyrektorów Finansowych”, opublikowane przez firmę Michael Page w drugiej połowie 2014 r., dyrektorzy finansowi coraz częściej nie tylko odpowiadają za finanse, ale też są liderami zmian. Odgrywając strategiczne role, często muszą łączyć wiedzę finansową z umiejętnościami w dziedzinie prawa, HR, zakupów oraz IT. Także od controllerów coraz częściej wymaga się doradztwa i kontroli w obszarze usług informatycznych, dlatego w bieżącym numerze skupiamy się na controllingu w IT, w tym m.in. na tym, w jaki sposób przeprowadzić kontrolę IT w systemach operacyjnych, finansowych i sprawozdawczych, na co zwrócić uwagę, wybierając systemy Business Intelligence, oraz jak prawidłowo rozliczyć koszty i przychody IT.

Największą korzyścią outsourcingu jest obniżenie kosztów. Czy outsourcing usług księgowych jest tak samo efektywny w przypadku dużych, jak i małych firm? Kiedy jest zbędny? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w artykule „Ocena zasadności outsourcingu”.

Zatory płatnicze to spory problem dla polskich firm. W wielu branżach występują one nie sporadycznie, ale regularnie i realnie oddziałują na dynamikę procesów biznesowych. W tekście „Sposób na zatory płatnicze” wskazano instrumenty prawne, które wspierają wierzycieli w ściąganiu od dłużników zaległych płatności.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 37/2015

Kontrole wewnętrzne w obszarze IT

Kontrole wewnętrzne w obszarze IT

Ze względu na wszechobecność systemów informatycznych (IT) ich prawidłowe i bezawaryjne działanie oraz bezpieczeństwo przetwarzania danych mają kluczowe znaczenie. W związku z tym istotne są regularne kontrole IT w systemach operacyjnych, finansowych i sprawozdawczych.

Czytaj więcej
nr 37/2015

Rozliczanie przychodów i kosztów w IT

Rozliczanie przychodów i kosztów w IT

Dla usług w branży IT ustawodawca nie przewidział odrębnych przepisów dotyczących rozliczeń. Specyfika działalności tego sektora powoduje jednak, że niektóre transakcje są rozliczane w sposób szczególny.

Czytaj więcej
nr 37/2015

Metodologia wdrożenia systemu BI

Metodologia wdrożenia systemu BI

Rozwój współczesnych przedsiębiorstw jest determinowany w głównej mierze przez coraz szybsze i sprawniejsze tempo pozyskania wiarygodnych informacji. To właśnie one stanowią dziś najważniejszy zasób strategiczny każdej organizacji, decydujący o jej pozycji konkurencyjnej. Odpowiedzią na potrzeby rynku są systemy Business Intelligence. Przed podjęciem decyzji o wdrożeniu systemu klasy BI warto jednak...

Czytaj więcej
nr 37/2015

Audyt wewnętrzny, czyli diagnoza nieprawidłowości

Audyt wewnętrzny, czyli diagnoza nieprawidłowości

W każdej jednostce funkcjonują określone zasady działania i procesy, na przykład procesy zakupowe i sprzedażowe, które służą osiągnięciu określonych celów i wyników finansowych. Jednak samo istnienie i funkcjonowanie zasad działania i procesów nie zagwarantuje pełnego sukcesu danej jednostce, jeśli nie będą im towarzyszyć odpowiednie mechanizmy kontroli wewnętrznych.

Czytaj więcej
nr 37/2015

Między controllerem a szefem sprzedaży ‑ Prognoza sprzedaży

Jak powinien rozmawiać controller z szefem sprzedaży? Zazwyczaj nie jest łatwo, bo szef sprzedaży pracuje z ludźmi, a controller z liczbami. Liczby są w 100% przewidywalne i poddają się prawom matematyki – choć i one potrafią płatać figle. Ludzie natomiast są kapryśni, nieprzewidywalni i potrafią w ostatniej chwili zmienić decyzję bądź zastanawiać się nad czymś w nieskończoność. Tymczasem dobra współpraca,...

Czytaj więcej
nr 37/2015

Usługi IT typu maintenance a rozliczanie podatku VAT

Usługi niematerialne w przypadku rozliczeń podatkowych przysparzają wielu kłopotów, ponieważ pozostawiają niewiele papierowych bądź elektronicznych śladów i trudno jednoznacznie stwierdzić, czy i w jakim stopniu usługa została wykonana. Świadczący daną usługę niematerialną i jej odbiorca powinni dobrze się zastanowić, kiedy usługę należy uznać za wykonaną i jak zadbać o dokumentację, aby nie mieć później...

Czytaj więcej
nr 37/2015

Systematic Selection of IT ‑ Solutions for Planning

The fact that the process of software selection for planning is so complex cannot be underestimated. That is why we need to apply a systematic method that includes company specific factors. We analyze the factors involved which will help us to focus on the requirements important for individual companies.

Czytaj więcej
nr 37/2015

Sposób na zatory płatnicze

Zatory płatnicze są czynnikiem, który w sposób oczywisty negatywnie wpływa na prowadzenie działalności gospodarczej. W niektórych branżach występują one nie sporadycznie, ale regularnie i realnie oddziałują na dynamikę procesów biznesowych. Jak ograniczyć ten problem?

Czytaj więcej
nr 37/2015

Odpowiedzialność spółki matki za udział spółki córki w zmowie

Zmowa – a w języku prawnym porozumienie ograniczające konkurencję – znajduje uregulowanie w prawie zarówno polskim, jak i unijnym. Kiedy spółka matka odpowie za udział w zmowie spółki córki?

Czytaj więcej
nr 37/2015

Jak rozliczyć wydatki na sprzęt komputerowy?

Jak rozliczyć wydatki na sprzęt komputerowy?

Kwestie związane z rozliczaniem zakupu sprzętu komputerowego i specjalistycznego oprogramowania na potrzeby działalności gospodarczej od lat prowadzą do sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Jak prawidłowo rozliczyć takie wydatki?

Czytaj więcej
nr 37/2015

Spółki osobowe jako podmioty powiązane

W 2015 r. wejdą w życie nowe zasady ustalania powiązań między pomiotami oraz nowe zasady dokumentowania takich czynności. W przypadku, gdy spełnione zostaną określone przesłanki, podmioty te zmuszone będą do sporządzania dokumentacji podejmowanych transakcji oraz kontrolowania rynkowości swoich działań.

Czytaj więcej
nr 37/2015

Ocena zasadności outsourcingu

Ocena zasadności outsourcingu

W jednej z sieci handlowych, która posiada w Polsce kilkaset sklepów, zatrudnionych jest pięciu specjalistów wyłącznie do szkolenia księgowych w poszczególnych punktach, zwłaszcza tych nowo otwieranych. W przypadku poprawnego wyoutsourcowania księgowości w jedno miejsce nakłady na te pięć etatów byłyby zbędne, podobnie jak na ciągłe uczenie kolejnych osób obsługi specjalistycznego programu.

Czytaj więcej
nr 37/2015

Jaki program do księgowości?

Wybór odpowiedniego programu do prowadzenia księgowości to szalenie trudne zadanie, szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy. Rynek oferuje wiele zróżnicowanych aplikacji. Jak się jednak okazuje, największym problemem nie jest to, który program wybrać, tylko to, czy wybór odpowiedniego wystarczy, by sprawnie prowadzić księgowość w firmie?

Czytaj więcej
nr 37/2015

Total Cost of Ownership jako model pomiaru kosztów informatyki

Na etapie podejmowania decyzji o wyborze systemu informatycznego najczęściej bierze się pod uwagę jedynie cenę sprzętu komputerowego oraz usługi. Rzadko uwzględniane są inne wydatki związane z zakupem, takie jak koszty instalacji, użytkowania i modernizacji. Aby ustalić opłacalność inwestycji IT, można wykorzystać jako miarę TCO (Total Cost of Ownership), czyli tzw. całkowity koszt posiadania.

Czytaj więcej
nr 37/2015

CFO – lider zmian

CFO – lider zmian

Rozmowa z IZABELĄ JAGOSZ-KUCHTĄ, dyrektorem finansowym IBM Polska i Kraje Bałtyckie, członkiem Zarządu IBM Polska.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 37/2015

Zależny niezależny

Jan Kowalski pojawia się na ekranie mojego telewizora i wyjaśnia mi zawiłości współczesnego handlu. Nie wiem, kim jest Jan Kowalski,  ponieważ  pod  jego  nazwiskiem  figuruje dopisek  „niezależny  ekspert”.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 37/2015

Polska iskrą nadziei na tle pogrążonej w recesji Europy

Polska iskrą nadziei na tle pogrążonej w recesji Europy

Ostatni kryzys ekonomiczny z lat 2008-2009 sprawił, że Europa podupadła i straciła wiarę w siebie. Firmy oswoiły się już z nową rzeczywistością, określając ją mianem new normal. Na tle reszty kontynentu Polska wygląda jak prawdziwy raj inwestycyjny, za to Rosja i Ukraina to rynki dla tych, którzy nie boją się ryzyka – takie wnioski płyną z tegorocznej, siódmej już edycji CFO European...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 37/2015

Stawka większa niż biznes. Strategie rozwoju firm rodzinnych ‑ Peter May, Adrianna Lewandowska

Stawka większa niż biznes. Strategie rozwoju firm rodzinnych - Peter May, Adrianna Lewandowska

Książek o firmach rodzinnych nie ma zbyt wiele – ani na świecie, ani tym bardziej w Polsce. Dobrze więc, że ukazała się kolejna, bowiem ponad półtora miliona polskich firm rodzinnych potrzebuje profesjonalnych drogowskazów do rozwoju. Książkę przeczytałem prawie jednym tchem, bo ujęło mnie zrozumienie dla fundamentu firmy rodzinnej, jakim są jej wartości. To właśnie te wartości pozwalają firmom rodzinnym...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 37/2015

Pierwsze Forum Nowoczesnego Controllingu za nami

Pierwsze Forum Nowoczesnego Controllingu za nami

W dniach 23-24 października 2014 r. w Otwocku k. Warszawy odbyło się pierwsze Forum Nowoczesnego Controllingu, organizowane przez magazyn „Controlling”. Zgromadziło ponad 50 controllerów i dyrektorów finansowych z całej Polski. Tematem przewodnim były efektywne strategie optymalizacji struktury kosztów przedsiębiorstwa.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 37/2015

4‑dniowy tydzień pracy w Amazonie

Pracownicy polskich centrów logistycznych koncernu Amazon będą pracować w dość nietypowym systemie, 4 dni w tygodniu po 10 godzin. – To kwestia oszczędności – tłumaczy w rozmowie z portalem Money.pl Tim Collins, wiceprezes amerykańskiego koncernu, odpowiedzialny za operacje logistyczne w Europie.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 37/2015

Nowe przepisy dotyczące oskładkowania umów‑zleceń

Ponad 650 milionów złotych więcej wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych już w pierwszym roku zakłada nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przeforsowana przez resort Władysława Kosiniaka-Kamysza. Na początku zmiana może dotknąć 935 tysięcy Polaków, choć docelowo może być ich nawet cztery razy więcej.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 37/2015

Prognozy gospodarcze 2015

Jaki będzie rok 2015 dla gospodarki? Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, czeka nas trudny okres. Raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej „Instrument Szybkiego Reagowania”, od trzech lat przygotowywany przez zespół badawczy pod kierownictwem prof. Jerzego Hausnera, nie napawa optymizmem.

Czytaj więcej

Reklama

Polityka cookies

Dalsze aktywne korzystanie z Serwisu (przeglądanie treści, zamknięcie komunikatu, kliknięcie w odnośniki na stronie) bez zmian ustawień prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez EXPLANATOR oraz partnerów w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Usługa Cel użycia Włączone
Pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony Nie możesz wyłączyć tych plików cookies, ponieważ są one niezbędne by strona działała prawidłowo. W ramach tych plików cookies zapisywane są również zdefiniowane przez Ciebie ustawienia cookies. TAK
Pliki cookies analityczne Pliki cookies umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania przez użytkownika ze strony internetowej w celu optymalizacji jej funkcjonowania, oraz dostosowania do oczekiwań użytkownika. Informacje zebrane przez te pliki nie identyfikują żadnego konkretnego użytkownika.
Pliki cookies marketingowe Pliki cookies umożliwiające wyświetlanie użytkownikowi treści marketingowych dostosowanych do jego preferencji, oraz kierowanie do niego powiadomień o ofertach marketingowych odpowiadających jego zainteresowaniom, obejmujących informacje dotyczące produktów i usług administratora strony i podmiotów trzecich. Jeśli zdecydujesz się usunąć lub wyłączyć te pliki cookie, reklamy nadal będą wyświetlane, ale mogą one nie być odpowiednie dla Ciebie.