Rachunkowość dla celów zewnętrznych (statutowych) wynika z przepisów:
- ustawy o rachunkowości,
- Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Podstawą sporządzenia sprawozdań wg MSSF są: Standardy (MSSF i MSR), Interpretacje KIMSF (IFRIC) oraz Interpretacje SKI (SIC).
To, które z powyższych przepisów stosuje jednostka/grupa kapitałowa, zależy od spełnienia warunków określonych w ustawie o rachunkowości.
Pole manewru w zakresie sprawozdawczości finansowej (statutowej) jest bardzo ograniczone, ponieważ przepisy szczegółowo określają zakres, formę i wzór sprawozdania finansowego. Trzeba podkreślić, że najbardziej restrykcyjna jest polska ustawa o rachunkowości, ponieważ jest najmniej elastyczna, jeśli chodzi o możliwość zmian we wzorze i zawartości sprawozdania finansowego. Sprawozdawczość dla celów zarządczych jest zupełnie inną dziedziną, mimo że można znaleźć pewne punkty wspólne ze sprawozdawczością dla celów statutowych.
Funkcje rachunkowości statutowej (finansowej)
Polską ustawę o rachunkowości (uor) wiążą dyrektywy Unii Europejskiej, tzn. zgodnie z dyrektywami zawartość sprawozdania finansowego nie może być węższa niż wynika to z tych dyrektyw, natomiast można ją poszerzyć i rozbudować. Polska, jako członek Unii Europejskiej, jest zobligowana do respektowania minimum wymogów w zakresie sprawozdawczości finansowej, wynikających z obowiązujących dyrektyw:
- dyrektywy IV, 78/660/EWG z 25 lipca 1978 r. w sprawie rocznych jednostkowych sprawozdań finansowych spółek, określającej zasady prawidłowej rachunkowości, zasady wyceny oraz zamknięcia roczne. Dyrektywa ta odgrywała najważniejszą rolę w harmonizacji rachunkowości krajów Unii Europejskiej, zwłaszcza w odniesieniu do zasad wyceny aktywów i pasywów oraz wyniku finansowego i sformalizowania wzorów sprawozdań finansowych jednostek gospodarczych,
- dyrektywy VII, 83/349/EWG z 13 czerwca 1983 r. w sprawie skonsolidowanych sprawozdań spółek, podobnej w regulacji do dyrektywy IV, ale odnoszącej się do grup kapitałowych.
Sztandarowym „produktem” stosowania uor jest sprawozdanie finansowe, czyli:
- bilans,
- rachunek zysków i strat,
- wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz informacja dodatkowa.
Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.