Podnoszenie kwalifikacji personelu sprzyja rozwojowi całej jednostki. Wybór właściwej formy i zakresu szkoleń, kursów oraz wyjazdów połączonych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych czy studiów kierunkowych nie tylko pozwoli właściwie motywować pracowników, ale również zapewni znaczące korzyści podatkowe.
Wydatki szkoleniowe w kosztach podatkowych
Nie każdy wydatek podnoszący kwalifikacje personelu można uznać za koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych lub prawnych. O możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych decyduje związek przyczynowy z uzyskaniem, zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Trzeba o tym pamiętać w przypadku kursów profilowanych zarówno pod kątem niezbędnej wiedzy konkretnych pracowników wyspecjalizowanych działów jednostki, jak i w związku z ogólnym przedmiotem jej działalności. Na przykład szkolenie z zakresu cash flow będzie kosztem – mimo że działalność podmiotu nie polega na prowadzeniu rewizji finansowej lub usług księgowych – pod warunkiem, że jest ono niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania działu księgowości celem prowadzenia rachunku przepływów pieniężnych.
Należy zwrócić uwagę na tendencję do eliminowania przez organy skarbowe kosztów wydatków na szkolenia organizowane przed dniem rozpoczęcia działalności operacyjnej przez podmiot, czyli przed jego rejestracją. Wydatki takie charakterystyczne są przede wszystkim w grupie podmiotów o obrotach poniżej 1,2 mln euro, które rozliczają się na podstawie księgi podatkowej, na uproszczonych zasadach.
Organy podatkowe posiłkując się przepisem, w myśl którego „koszty uzyskania przychodów pośrednio związane z przychodami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione”, i dodatkowo wskazując na brak możliwości wiązania przyczynowego kursu, szkolenia czy studiów z osiąganymi później przychodami, eliminują takie wydatki z kosztów podatkowych (por. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wyroku z 5 września 2013 r., sygn. akt: IPPB2/415-435/13-2/AK). Zupełnie inaczej traktowane są natomiast takie same wydatki ponoszone już w trakcie prowadzenia działalności operacyjnej, kiedy związku z przychodami poszukuje się, sprawdzając, czy dany kurs ma charakter ogólny, niezwiązany z działalnością jednostki, czy jest profilowany pod względem celu i treści do profilu przedsiębiorstwa. Pojawiają się wówczas wątpliwości co do kwalifikowalności szkoleń menedżerskich, studiów MBA (Master of Business Administration), podyplomowych czy doktoranckich, jeżeli mimo zgody ze strony zarządu nie są w pełni związane z działalnością operacyjną jednostki.
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.