Nowelizacja przepisów prawa podatkowego, obowiązująca od stycznia 2015 r., skutkuje m.in. zmianą terminów i formy składania zeznań i deklaracji podatkowych. Na co trzeba zwrócić uwagę, sporządzając deklaracje i informacje podatkowe za 2014 r.?
Podsumowanie roku podatkowego zobowiązuje jednostkę do przedstawienia szeregu informacji podatkowych i do realizacji działań sprawozdawczych:
- na rzecz podatników – o wysokości zaliczek na podatek dochodowy od wypłat na rzecz podatnika lub o wysokości ryczałtowo pobranego podatku od kwot wypłacanych za pośrednictwem płatnika,
- na rzecz organów skarbowych – o wysokości zaliczek na podatek dochodowy od wypłat na rzecz podatnika lub o wysokości ryczałtowo pobranego podatku od kwot wypłacanych za pośrednictwem płatnika,
- na rzecz organów skarbowych – zbiorczych informacji o wypłatach oraz pobranym podatku dochodowym oraz o realizacji roli płatnika,
- na rzecz organów skarbowych – o dodatkowych sprawozdaniach z działalności, w tym składanych jako załącznik do deklaracji podatkowych,
- na rzecz organów podatkowych – o wysokości przychodu, kosztów i wpłaconych zaliczkach – rozliczenie podatkowe w formie rocznej deklaracji PIT lub CIT.
Terminy wykonywania poszczególnych czynności zależą od rodzaju sporządzanej deklaracji lub informacji podatkowej, a także od tego, czy jednostka wybrała rok podatkowy równy rokowi kalendarzowemu, czy też rok ten różni się od roku kalendarzowego przez ustalenie go w ten sposób, że trwa 12 miesięcy innych niż okres styczeń – grudzień lub poprzez rozliczenie okresu innego niż 12 miesięcy kalendarzowych.
Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.