Właściwe zarządzanie kapitałem obrotowym dla każdej firmy powinno stanowić priorytet. Krótkoterminowa utrata płynności nawet dla dużego, rentownego przedsiębiorstwa może zakończyć się bankructwem. Z kolei zbyt wysoki poziom kapitału obrotowego może prowadzić do powstania dodatkowych kosztów. W bieżącym numerze podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie monitorować płynność finansową oraz jak wykorzystać politykę podatkową, aby zyskać dodatkowe środki finansowe.
W świecie, w którym każdego dnia bombardowani jesteśmy setkami informacji, wizualizacja danych ma ogromne znaczenie, szczególnie dla controllerów, którzy przygotowują raporty na potrzeby innych.
1 stycznia 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która rozszerzyła katalog jednostek zobligowanych do opracowania dokumentacji cen transferowych.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFKażda organizacja, niezależnie od wielkości, powinna opracować i wdrożyć metodologię planowania płynności finansowej, a także monitorowania wykonania planów oraz analizowania odchyleń od wartości planowanych. Jakość danych „na wyjściu” zależy od danych „na wejściu”, a więc wprowadzonych do arkusza Excel/aplikacji IT na podstawie przyjętych założeń.
Analiza finansowa jest jedną z podstawowych technik oceny działalności przedsiębiorstw, szeroko wykorzystywaną zarówno dla potrzeb wewnętrznych (w procesie zarządzania), jak i przez otoczenie jednostki (przez kredytodawców, inwestorów, kontrahentów itd.). Ale czy sporządzając taką analizę, powinniśmy bezkrytycznie wykorzystywać dane finansowe, jakie jednostka prezentuje w swoim sprawozdaniu finansowym?...
Na rynku istnieje wiele produktów inwestycyjnych oferowanych przedsiębiorstwom przez banki oraz inne instytucje zajmujące się ich świadczeniem. Na co zwrócić uwagę, decydując się na nabycie jednego z nich? Inwestycja to dobrowolna rezygnacja z obecnych i pewnych korzyści na rzecz przyszłych, niepewnych i obarczonych ryzykiem.
Wskaźnik rotacji należności jest jednym z ważniejszych wskaźników badanych w ramach analizy finansowej. Czy umiemy prawidłowo go odczytać? Czy wyciągamy właściwe wnioski? Szybko zmieniające się realia wymuszają na przedsiębiorcach nie tylko znakomitą znajomość rynku, ale również dogłębne monitorowanie i analizowanie działań oraz kondycji firmy.
Prawidłowo prowadzona polityka podatkowa spółki może przynieść wymierne efekty w postaci dodatkowych środków pieniężnych, które mogą być przeznaczane na bieżącą działalność operacyjną, a w skrajnych przypadkach uchronić ją od kłopotów finansowych czy bankructwa.
Jak unikać zagrożenia związanego z prowadzeniem dokładnych kalkulacji na podstawie niedokładnych bądź błędnych danych? Jak zapewnić odpowiednią jakość informacyjną raportów controllingowych? Odpowiedzi na te pytania stanowią cenną wskazówkę zarówno dla architektów, jak i dla użytkowników systemu controllingowego.
Nowelizacja przepisów prawa podatkowego, obowiązująca od stycznia 2015 r., skutkuje m.in. zmianą terminów i formy składania zeznań i deklaracji podatkowych. Na co trzeba zwrócić uwagę, sporządzając deklaracje i informacje podatkowe za 2014 r.?
Praktycznie każda firma boryka się z problemem nierzetelnych kontrahentów. Często ściągnięcie wierzytelności od dłużników jest niemożliwe. Jak w takim przypadku zminimalizować straty?
Katalog jednostek zobligowanych do opracowania dokumentacji cen transferowych poszerzył się właśnie o podatników zawierających umowy ze spółkami osobowymi. Z dniem 1 stycznia 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz....
Niezwykle popularne jest zatrudnianie osób zarządzających firmami na podstawie kontraktu menedżerskiego. Kwestia ta od lat budzi wątpliwości i jest powodem częstych sporów przedsiębiorców z organami podatkowymi, które mają swój finał przed sądem.
Mając na uwadze rosnące potrzeby informacyjne zarządzających, krytykę założeń tradycyjnego rachunku kosztów oraz światowy rozwój nowoczesnych koncepcji zasobowo-procesowego rachunku kosztów, warto postawić pytanie: jaki jest obecnie poziom zaawansowania stosowanych rachunków kosztów w przedsiębiorstwach działających w Polsce?
Podstawowym celem działalności funduszu hedgingowego jest realizacja ponadprzeciętnej stopy zwrotu z inwestycji przy akceptacji podwyższonego ryzyka. Fundusz hedgingowy (hedge fund) to rodzaj funduszu inwestycyjnego (instytucji zbiorowego inwestowania kapitału) o charakterze arbitrażowym, zorientowanego na zysk w warunkach ograniczenia ryzyka wahań cen.
Here at the Dream Factory of the International Controller Association, we understand the term Big Data as being the analysis and real-time processing of large, unstructured and continuously flowing data from a wide range of different sources. At the forefront of this is the creation of credible information which then forms the basis for decisions which create benefit. A look at the real world shows...
W sytuacji szybkiego postępu technologicznego oraz indywidualizacji wymagań klientów przedsiębiorstwa produkcyjne muszą szukać sposobów na utrzymanie swojej pozycji na rynku. Pomóc w tym mogą narzędzia wykorzystywane w controllingu produkcji.
Wizualizacja danych w ostatnim czasie zyskuje na znaczeniu. Wszyscy bombardowani jesteśmy coraz większą ilością informacji, których nie nadążamy przetwarzać. Jednocześnie informacje te są nam podawane w postaci najtrudniejszej do przetworzenia. Dlaczego najtrudniejszej? – tutaj musimy cofnąć się o kilkadziesiąt tysięcy lat...
Rozmowa z RADOSŁAWEM KOZIEJĄ, wiceprezesem zarządu i dyrektorem Codec Systems sp. z o.o.
Strajk jako cywilizowana forma protestu powoli zanika. Cała nadzieja w studentach, którzy powinni wpaść na pomysł strajku w sprawie poprawy warunków studiowania” – takie słowa pewnego socjologa i politologa przeczytałem w jednym z czołowych dzienników. Życie, jak zawsze, jest najlepszym weryfikatorem naszych myśli, a słowa te nie padły bynajmniej w zamierzchłych czasach. Wypowiedziane zostały kilka...
Big Data – big challenge to hasło IX Międzynarodowego Kongresu Controllerów, który w dniach 23-24 kwietnia 2015 roku odbędzie się w Poznaniu.
Polskie firmy widzą znacznie większe możliwości rozwoju na nowych rynkach niż firmy światowe. Co czwarty krajowy przedsiębiorca zamierza rozpocząć działalność na rynku zagranicznym. Z sondy przeprowadzonej wśród firm będących klientami TMF Group, globalnego dostawcy usług biznesowych, wynika, że zarówno polskie, jak i zachodnie firmy są pełne optymizmu, jeśli chodzi o rozwój własnego...
Rozliczanie korzystania z auta służbowego do celów prywatnych od stycznia jest znacznie prostsze niż dotychczas. Zgodnie z ustawą z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, miesięczna kwota podatku rozliczana jest ryczałtem i zależy od pojemności silnika. Problematyczna pozostanie jednak kwestia rozliczania paliwa.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.