Rozmowa z Michałem Stadnickim, dyrektorem Centrum Konsultingu Systemów Business Intelligence Comarch S.A. rozmawiamy o zastosowaniach BI w controllingu i finansach, kluczowych czynnikach sukcesu w projekcie wdrożeniowym oraz zmieniających się oczekiwaniach firm wobec BI i czynnikach blokujących wdrożenie.
Czy wprowadzenie rozwiązań Business Intelligence w obszarze controllingu jest warte zachodu?
Oczywiście, że warto wdrażać rozwiązania Business Intelligence w obszarze controllingu. Zajmując się planowaniem, koordynowaniem i kontrolą przebiegu procesów ekonomicznych przedsiębiorstwa, najwygodniej nadzorować wszystkie działania, mając szybki dostęp do odpowiednich danych, przedstawionych w przystępnej formie. Wdrożenie rozwiązań BI gwarantuje, że ten warunek będzie spełniony, daje jedną spójną wersję informacji w obrębie całego przedsiębiorstwa.
Czy mógłby Pan wymienić główne korzyści płynące z tego dla całej organizacji, jej zarządu i dyrektora finansowego?
Wdrożenie BI prowadzi do tego, że różnego rodzaju zagrożenia wykrywane są we wcześniejszej fazie niż bez modułu BI. Służą do tego m.in. system alertów i subskrypcji czy wnikliwa analiza raportów. Umożliwiają one szybszą reakcję i zażegnanie niebezpieczeństwa już na samym początku, pozwalając uniknąć błędnych, często kosztownych, decyzji. Daje to oszczędność czasu i pieniędzy – dwóch bardzo ważnych dla firmy wartości.
Kiedy powinno się zacząć rozważać wdrożenie rozwiązań Business Intelligence w dziale finansów? Co powinno być do tego impulsem?
Tak naprawdę każdy moment jest dobry na wdrożenie rozwiązań BI w dziale finansów, i nie tylko. Przedsiębiorstwa przechodzą przez różne fazy rozwoju, w każdej fazie mają inne potrzeby dotyczące BI, ale takie potrzeby są zawsze. Impulsem może być na przykład moment, kiedy pracownicy sami dojdą do wniosku, że nie radzą już sobie z tak dużymi ilościami informacji generowanymi z różnych źródeł. Często impulsem jest rozwój innych systemów informatycznych, nowy system ERP, dodatkowy system CRM, z którego dane należy zintegrować.
Pozostałe 52% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.