Mimo, że wakacje to czas na odpoczynek i złapanie chwili oddechu, to my w Redakcji nie zwalniamy tempa i w bieżącym wydaniu magazynu będzie dużo o zagadnieniach prawnych i obowiązkach przedsiębiorców, z którymi przyjdzie nam się mierzyć w drugim półroczu 2022 r. Bo trochę zmian się nazbierało i to takich, które powinniśmy poddać analizie i skomentować, aby każdy z naszych czytelników mógł się zawczasu przygotować. Przede wszystkim szereg zmian dotyczących ochrony konsumenta, które są odzwierciedleniem unijnych regulacji w związku z wejściem w życie tzw. dyrektywy Omnibus – istotne dla branży e-commere, ale nie tylko. Pod drugie, Polski Ład 2.0, czyli niekończąca się opowieść o obowiązkach, procedurach i obciążeniach podatkowych, w których łatwo się pogubić i gubią się sami twórcy przepisów. I wreszcie temat bardzo na czasie: NFT, czyli niewymienialne tokeny i prawne aspekty obrotu nimi. Tylko w 2021 r. ten ogromny rynek urósł o ponad 20 000% i choć wydawałoby się, że szczyt zainteresowania z przełomu 2021/2022 r. powoli minął, nadal wiele firm decyduje się na zastosowanie NTF w swojej działalności i wzbogacenie swojej oferty o sprzedaż unikatowych tokenów. Ponadto w numerze: obowiązki sprawozdawcze w popularnym ostatnio postępowaniu restrukturyzacyjnym, narzędzia wspierające raportowanie ESG oraz kontrowersje wokół programów rozwojowych w firmach.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF Kup wydanie drukowaneSzeroki wachlarz możliwości, który daje przedsiębiorcom restrukturyzacja, wymaga zapewnienia odpowiedniego stopnia transparentności podejmowanych działań, czemu służą obowiązki sprawozdawcze nałożone na nadzorcę sądowego (zarządcę).
W połowie 2021 r. aż 4,3 mln Amerykanów (2,9% amerykańskiej siły roboczej) zrezygnowało z pracy. Zjawisko „Wielkiej Rezygnacji (“The Great Resignation”)1 dotyczy nie tylko środowiska organizacji, ale przede wszystkim wpływa na relację firma-klient. Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy monitorować jakość obsługi klienta, którego zadowolenie będzie kluczowym czynnikiem rozwoju biznesu. Jak zatem mierzyć...
W sprzedaży tworzenie dobrego planu działania i osiągnięcia celu jest równie istotne, jak późniejsza realizacja, monitorowanie postępów, a także umiejętne modyfikowanie i reagowanie na to, co dzieje się na rynku. Jak rozpoznać, że już pora na zmianę obranej przez firmę strategii sprzedażowej? Od czego zacząć zmiany? Dlaczego niektórzy menedżerowie nie chcą zmieniać strategii sprzedażowej?
Pomagaj swoim klientom, a oni odpłacą ci lojalnością. Co jednak zrobić, gdy jest ich tak wielu, że nie jesteś w stanie dopilnować każdego szczegółu? Pomocną, cyfrową dłoń wyciąga najnowsza technologia – uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja.
Na postawione w tytule pytanie: „Jak robot może wesprzeć windykację?”, sam robot może odpowiedzieć: „Skutecznie” albo „Skuteczniej niż najlepszy konsultant”. Konkretniej: „Z całkowitym wyeliminowaniem błędów ludzkich, osiągnięciem 70% spadku należności i przy redukcji personelu działu windykacji o przynajmniej 30%”. My możemy dodać: „Po przyjacielsku”.
Ransomware to oprogramowanie, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych. Najczęściej są one wymierzone w 3 sektory - – handlu detalicznego, finansów i użyteczności publicznej – jednak specjaliści ostrzegają, że wszystkie branże są zagrożone.
Gamifikacja to trend, który już od wielu lat pojawia się w różnych dziedzinach życia i wielu branżach. Zastosowanie mechanizmów znanych z gier jest powszechne w edukacji, nikogo nie dziwi też już obecność grywalizacji w biznesie – szczególnie w obszarze sprzedaży i marketingu. Okazuje się, że również tak specyficzny obszar, jak controlling finansowy, może skorzystać z możliwości, jakie stwarza zanurzenie...
Jesteśmy świadkami rewolucji związanej z raportowaniem niefinansowym. W życie zaczynają wchodzić przepisy zmieniające m.in.: zakres podmiotowy i przedmiotowy raportowania niefinansowego, zapowiadane już od długiego czasu. Co to oznacza dla firm, które do tej pory w ogóle nie musiały myśleć o tym, żeby raportować informacje niefinansowe?
Rynek coraz bardziej przypomina system naczyń połączonych. Mogliśmy się o tym boleśnie przekonać, gdy dwuletnie zmagania z pandemią, a teraz wojna w Ukrainie odbiły się na zachwianiach wielu sektorów gospodarki. Musimy zatem ustawiać swój radar w stronę coraz większej liczby branż, by nie pominąć zmian, które na nich zachodzą i które w ostateczności wpłyną na obszar naszego działania.
Prowadzenie działalności gospodarczej niesie ze sobą ryzyko napotkania kontrahenta, który nie ureguluje wymagalnych zobowiązań. Powody takich sytuacji są różne. Jednak niezależnie od przyczyny, często jedynym wyjściem okazuje się wszczęcie sprawy sądowej. Warto wiedzieć, że kosztami takiego postępowania można obciążyć dłużnika. Jak to zrobić?
Jeszcze nie tak dawno przedsiębiorcy musieli zmierzyć się z rewolucyjną zmianą przepisów w ramach Polskiego Ładu. 1 stycznia 2022 roku weszła w życie nowelizacja przepisów podatkowych, która w szczególności dotyczyła jednoosobowych działalności gospodarczych oraz osób zatrudnionych na etacie, w tym na umowach cywilnoprawnych. Kolejne zmiany czekają nas już w wakacje.
Wpisując w popularnej wyszukiwarce internetowej hasło „alokacja kosztów”, możemy mieć 90-procentową pewność, że artykuł zacznie się od słów opisujących alokację kosztów jako proces identyfikowania i przypisywania kosztów usług niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej lub innego rodzaju podmiotu. W przeciwieństwie do oceny kosztów – alokacja jest mniej związana z faktyczną kwotą kosztu,...
Jaka jest idea powstania Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności? Jakie są zasady przyznawania dotacji i pożyczek? Jakie obszary zostaną objęte największym wsparciem? Czego mogą się spodziewać polscy przedsiębiorcy i instytucje w najbliższych latach?
Każda organizacja w swojej normalnej, codziennej biznesowej rzeczywistości boryka się z podejmowaniem decyzji odnośnie inwestycji i zakupów bieżących. Konfrontacja obu zagadnień jest z reguły bardzo kłopotliwa dla kadry zarządzającej, bo określa kierunek, w którym spółka chce się poruszać. Z jednej strony wizjonerzy będą namawiać do inwestycji w nową linię produkcyjną, robotyzację czy automatyzację...
Samo wywiązanie się z obowiązków informacyjnych, do których zobligowane są przedsiębiorstwa notowane na giełdzie papierów wartościowych są bardzo ściśle powiązane z koniecznością przeprowadzenia audytu, bowiem jest on niezaprzeczalnym potwierdzeniem poprawności i rzetelności prawidłowego raportowania, które jest niezwykle ważne dla poszczególnych odbiorców.
Jakie są trzy wektory nowej normalności, w której się obecnie znajdujemy? Czy to pandemia i wojna w Ukrainie powodują chaos, czy są jego efektem? O czym mówi Potrójne Prawo Pareto?
– A co, jeśli zainwestujemy w rozwój pracowników, a oni odejdą z firmy? – zapytał dyrektor finansowy.
– A co, jeśli tego nie zrobimy, a oni zostaną? – odpowiedział własnym pytaniem prezes.
Jak często dowiadujesz się na spotkaniu, że jakiś wskaźnik wynosi 15% i zastanawiasz się, co to oznacza? Czy to dobrze? A może czas zacząć rozglądać się za bardziej stabilną firmą? Tak samo mamy w HR – bo skąd wiemy czy rotacja na poziomie 15% jest dobra? Albo czy 500 roboczogodzin absencji nie oznacza, że w sumie to firma się zamyka?
Z Konradem Jakubcem, Business Development Directorem oraz Krzysztofem Kuczkowskim, Intelligent Process Automation Practice Managerem w Mindbox, rozmawiamy o tempie wdrażania automatyzacji w Polsce, obszarach, które najłatwiej jest zautomatyzować, wyzwaniach towarzyszących wdrażaniu stosownych rozwiązań i sposobach na mądre wykorzystanie robotyzacji procesów. Rozmawiamy również o tym, czy automatyzacja...
Pierwotnie część zmian dotycząca rękojmi oraz dostarczania treści cyfrowych miała wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. Termin ten nie został jednak dochowany. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw mający implementować przepisy dyrektywy cyfrowej i towarowej. Obecnie projekt został skierowany do Sejmu.
NFT – hasło roku 2021, ogromy rynek, który urósł o ponad 20 000%, temat niezliczonych kontrowersji. Czy non-funglible token ma rzeczywistą wartość? Ile jest wart? A może to tylko jedna, wielka bańka spekulacyjna, która po chwilowej modzie z hukiem eksploduje, niwecząc oszczędności graczy na NFT-owych giełdach? Choć wygląda na to, że szczyt zainteresowania NFT z przełomu 2021/2022 r. powoli minął, co...
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.