Rozmowa z doktorem TOMASZEM CICIRKO, dyrektorem Biura Rachunkowości Zarządczej i Płynności Finansowej oraz KAROLEM SIKORĄ, kierownikiem Działu Informacji Zarządczej Poczty Polskiej SA o roli informacji zarządczej.
W pierwszej kolejności chciałabym zapytać o Panów pogląd na miejsce i rolę rachunkowości jako systemu informacyjnego w zarządzaniu strategicznym, a także o miejsce i rolę współczesnej rachunkowości zarządczej w procesie zarządzania ukierunkowanym na całokształt dokonań organizacyjnych, a tym samym realizację strategicznych zamierzeń przedsiębiorstwa?
Tomasz Cicirko: Bez wątpienia we współczesnych organizacjach rośnie rola rachunkowości zarządczej i systemów informacyjnych w zarządzaniu, zarówno na poziomie operacyjnym, jak i strategicznym. Trudno sformułować wygrywającą strategię bez dokładnej i adekwatnej informacji o funkcjonowaniu organizacji oraz otoczeniu, w jakim działa. Jest ona również niezbędna w procesie planistycznym, informacje o historycznych kosztach i przychodach, cenach itp. są wykorzystywane w budżetowaniu tak krótkookresowym, jak i długookresowym. Nie do przecenienia jest także rola rachunkowości zarządczej przy samym wdrożeniu strategii, a następnie jej monitorowaniu i motywowaniu pracowników do podejmowania działań zgodnych z wyznaczonymi w strategii celami.
Jakie cele stawia się w Poczcie Polskiej przed strategiczną rachunkowością zarządczą?
T.C.: Wiarygodna prognoza finansowa jest kluczowym elementem każdej strategii. Strategiczna rachunkowość zarządcza w Poczcie Polskiej ma za zadanie przygotowanie takiej właśnie prognozy, uwzględniając przy tym otoczenie rynkowe oraz działania rozwojowe i restrukturyzacyjne podejmowane przez spółkę. Konieczne jest pogodzenie sprzecznych niejednokrotnie interesów części biznesowej oraz back-office, tak aby wypracować rozwiązania gwarantujące możliwość finansowania inwestycji i generowania dodatnich wyników finansowych w całym okresie objętym prognozą.
Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.