O możliwych terminach wejścia do strefy euro, zagrożeniach i szansach, jakie czekają polskich przedsiębiorców, czynnikach, które zaważyły na przebiegu kryzysu finansowego oraz zwiększonym deficycie budżetowym w kraju.
Co – zdaniem Pana – jest przyczyną wstrzemięźliwości Polski w dążeniu do strefy euro? Czy ta polityka jest dla Polski korzystna?
Sprawa wprowadzenia euro została w Polsce upolityczniona. Przedstawia się ją w fałszywym świetle, co wynika częściowo z politycznego wyrachowania, a częściowo z ignorancji. Szkoda, bo przyjęcie euro jest korzystne dla Polski i Polaków, co potwierdzają liczne analizy, także naszego NBP. Ale niektóre partie polityczne wprowadzają opinię publiczną w błąd, twierdząc, że euro stanowi dla nas jakieś zagrożenie, i próbują na tej bazie budować polityczne poparcie. Wprowadzenie euro nie odbierze Polsce suwerenności, tak jak nie odebrało jej krajom, które euro już wprowadziły. A ogromne wahania, na jakie narażona jest nasza waluta, pokazują, że w zglobalizowanym świecie niezależność pieniężna jest iluzją, a własny pieniądz wcale nie gwarantuje stabilizacji.
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.