Wywiad z MACIEJEM RICHTEREM, partnerem zarządzającym Grand Thronton Polska
W nawiązaniu do raportu, opublikowanego przez Grand Thronton Polska „Jak oszacować i zabezpieczyć potrzeby kapitałowe?”, chciałam zapytać, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, opracowując strategię finansowania działań przedsiębiorstwa w wymiarze krótko- i długoterminowym?
Rzeczywiście, płynnością zarządza się długoterminowo i krótkoterminowo. Zarządzanie krótkoterminowe koncentruje się głównie na zapłaceniu faktur i innych zobowiązań (np. wynagrodzeń). To kwestia dopasowania terminów płatności do terminów spływu pieniędzy do firmy. Natomiast zarządzanie płynnością w perspektywie długoterminowej, czyli dłuższej niż kilka miesięcy, polega na dostosowaniu sposobu finansowania firmy do zakresu jej funkcjonowania, czyli do sytuacji wzrostu, stagnacji czy kurczenia się. Najtrudniej zarządza się płynnością w momencie wzrostu, jak i w momencie spadku przychodów firmy.
Dlaczego te dwa momenty są trudne?
Kiedy firma rośnie, trzeba sfinansować różnego rodzaju inwestycje albo przynajmniej wzrost kapitału obrotowego. Kiedy przychody maleją, spadek koszów — a zatem wydatków — jest najczęściej wolniejszy niż spadek przychodów i firma zaczyna się coraz bardziej zadłużać. Sytuacja stabilnego wzrostu jest najprostsza, wystarczy odpowiednio dopasowywać wpływy i wydatki.
Jak dobierać metody finansowania do etapów rozwoju firmy?
Zawsze podstawowym źródłem finansowania są własne środki firmy. Nie zawsze są one jednak wystarczające. W okresie wzrostu ryzyko działalności (a zatem także regulowania zobowiązań) jest duże. Należy zatem łączyć różne źródła finansowania, pozyskiwać, jeśli trzeba, kapitał własny, korzystać z kredytów, obligacji, leasingu. Koszt finansowania schodzi na drugi plan, liczy się jego dostępność.
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.