Dyskutujemy o tym, czy polscy przedsiębiorcy potrafią dobrze wykorzystywać fundusze europejskie, zarządzać płynnością finansową, gdzie firmy mogą upatrywać szans rozwoju oraz w jaki sposób mogą skutecznie zwiększyć swoją efektywność kosztową
W październiku 2009 roku została podana oficjalna informacja, że Bank Centralny Australii jako pierwszy podniósł stopy procentowe. Jak ta sytuacja będzie wyglądała, jeśli chodzi o UE i Polskę? Kształtowanie się stóp procentowych ma przecież wpływ na potencjał działania przedsiębiorców.
To zależy od nowej Rady Polityki Pieniężnej. Wydaje mi się, że podwyżek stóp procentowych w tym roku prędko nie będzie. Jeśli będą, to pod koniec roku, gdyż inflacja będzie bardzo niska. Inflacja z różnych powodów spada i spadnie do poziomu 1,5%, m.in. dlatego, że gospodarka będzie rosła bardzo powoli, wolniej niż potencjał. Luka między bieżącym PKB a potencjałem będzie się rozwierała, a to działa w kierunku obniżenia inflacji. Przedsiębiorcy przy tak niskim popycie nie są w stanie podnosić cen. Na to nakładają się jeszcze opóźnione efekty umocnienia złotego.
Natomiast ciekawie zapowiadają się lata 2011 i 2012, ponieważ masa pieniądza, który wydrukowały banki centralne na całym świecie, przyniesie wzrost globalny inflacji. Wtedy wszystkie banki centralne będą musiały podnieść stopy, a wraz z nimi i Narodowy Bank Polski . Nie mówimy tutaj o drobnych ruchach. Teraz mamy stopę procentową 3,5%, wStanach 0,5%, w strefie euro 1%. To nie są typowe stopy procentowe. W strefie euro typowa stopa to 4%, a stopa procentowa, która pozwala na ograniczenie narastającej inflacji, to jest 5, może nawet 6%. Wtedy w Polsce stopa procentowa może powinna wynosić 6–8%. Firmy patrząc na koszt finansowania, powinny się mentalnie przygotować, że w 2011 i 2012 roku stopa procentowa na rynku może wynieść 7, może nawet 8%. Koszt finansowania projektów inwestycyjnych za 2–3 lata może znacząco wzrosnąć.
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.