Jak wynika ze Światowego Raportu Amway o Przedsiębiorczości AGER 2016, przewiduje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat wzrośnie liczba osób decydujących się na własny biznes zarówno w Europie, jak i w Polsce. W tym roku po raz pierwszy pytano w raporcie o prognozy dla rynku pracy.
Jest to siódma edycja badania, przygotowana przez Instytut GFK pod patronatem Uniwersytetu Technicznego w Monachium. W tym roku badaniem objęto reprezentatywną próbę ponad 50 tys. osób z 45 państw świata, w tym ponad tysiąc osób z Polski.
Podstawowym pytaniem, jakie zadają sobie zarówno decydenci, jak i przedsiębiorcy, przedstawiciele nauki oraz miliony pracujących, jest to o kształt rynku pracy w najbliższych latach. Na jakich zasadach przedsiębiorstwa będą przyjmować swoich pracowników i jaką rolę odegra samozatrudnienie? Dlatego też, przygotowując tegoroczny raport, po raz pierwszy pytano o prognozy dla rynku pracy: czy w ciągu pięciu lat zwiększy się liczba osób prowadzących własną działalność gospodarczą, a także jak będą sobie radzić z pozyskiwaniem klientów.
AGER: w kierunku modelu B2B
Tyko w państwach Unii Europejskiej działa obecnie blisko 23 mln przedsiębiorstw, z czego 99% stanowią mikro- i małe przedsiębiorstwa. Z badania AGER 2016 wynika, że 35% respondentów z państw europejskich sądzi, że prawdopodobnie w ciągu najbliższych lat przybędzie osób decydujących się na własny biznes, zdaniem 30% będzie ich tyle samo, co obecnie, a według 24% ich liczba się zmniejszy. Wyniki dla Polski były zbliżone, choć znacząca część respondentów (41%) jest przekonana, że sytuacja nie ulegnie zmianie. O wzroście liczby samozatrudnionych jest przekonanych 30% ankietowanych Polaków, a zdaniem 11% – ich liczba się zmniejszy.
– Mimo że otoczenie w Polsce nie jest zbyt sprzyjające zakładaniu nowych firm, to wyniki badań AGER wskazują, że założenie własnej działalności może być dobrym pomysłem na życie – mówi prof. dr hab. Izabela Koładkiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego. – Warto w tym miejscu też dodać, że kluczowymi siłami napędowymi do tworzenia nowych firm w Polsce są dostrzeganie szansy oraz życiowa konieczność – podkreśla. Obecnie – jak wynika z raportu Ministerstwa Rozwoju – w Polsce jest 1,8 mln aktywnych przedsiębiorstw, z czego blisko 96% to małe i średnie przedsiębiorstwa.
Pozostałe 47% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.