Zdarza się niekiedy, że przedsiębiorca popada w tarapaty finansowe. Brak płynności finansowej przy braku możliwości wspomożenia się finansowaniem z zewnątrz, np. w formie kredytu bankowego lub pożyczki, może skutkować przejściową albo, w przypadku poważniejszych kłopotów, trwałą niemożliwością zaspokojenia wszystkich wierzycieli.
Zasady uczciwego obrotu nakazują w sytuacji trwałej niemożności zaspokojenia wszystkich wierzycieli, aby rozłożyć straty możliwie równomiernie na wszystkich wierzycieli, tj. spłacić wierzytelności choćby w części większości, a najlepiej wszystkim wierzycielom w zakresie, na jaki pozwalają posiadane środki finansowe, bez faworyzowania niektórych tylko wierzycieli. Przedsiębiorca powinien jednak uwzględnić interes wierzycieli mających pierwszeństwo przed pozostałymi.
Naruszając te zasady, przedsiębiorca może bowiem narazić się na odpowiedzialność karną. Tak zwane przestępstwo faworyzowania wierzycieli opisane jest art. 302 § 1 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem, przestępstwo to popełnia ten, kto w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, nie mogąc zaspokoić wszystkich wierzycieli, spłaca lub zabezpiecza tylko niektórych, czym działa na szkodę pozostałych. Kara, jaka może zostać wymierzona za to przestępstwo, to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Na podstawie art. 308 Kodeksu karnego, za to przestępstwo może odpowiadać nie tylko przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, ale także ten, kto na podstawie przepisu prawnego, decyzji właściwego organu, umowy lub faktycznego wykonywania, zajmuje się sprawami majątkowymi innej osoby prawnej, fizycznej, grupy osób lub podmiotu niemającego osobowości prawnej, czyli np. członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Można jednak uchronić się od kary w przypadku naprawienia wyrządzonej wierzycielom szkody, zazwyczaj w formie zapłaty na ich rzecz określonych kwot pieniędzy. Zgodnie bowiem z art. 307 Kodeksu karnego, gdy sprawca dobrowolnie naprawił szkodę w całości, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Natomiast wobec sprawcy przestępstwa, który dobrowolnie naprawił szkodę w znacznej części, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.