Mając na uwadze rosnące potrzeby informacyjne zarządzających, krytykę założeń tradycyjnego rachunku kosztów oraz światowy rozwój nowoczesnych koncepcji zasobowo-procesowego rachunku kosztów, warto postawić pytanie: jaki jest obecnie poziom zaawansowania stosowanych rachunków kosztów w przedsiębiorstwach działających w Polsce?
W niniejszym artykule zaprezentowano wyniki badania ankietowego1, którego celem było określenie luki, „dystansu”, jaki dzieli polskie przedsiębiorstwa od wykorzystania najbardziej zaawansowanych zasobowo-procesowych rachunków kosztów, a także ustalenie kierunku rozpowszechniania zasobowo-procesowych rachunków kosztów w zależności od branży, wielkości przedsiębiorstw, struktury własności kapitału oraz faktu notowania przedsiębiorstw na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Poziomy dojrzałości rachunku kosztów
Przeprowadzenie badania nad zaawansowaniem rachunku kosztów w polskich przedsiębiorstwach wymagało zdefiniowania i przyjęcia określonej koncepcji hierarchii rachunków kosztów, stopniującej ich „dojrzałość”. W tym celu wykorzystano zmodyfikowany model poziomów dojrzałości rachunku kosztów2, który początkowo został opracowany przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC). Przedstawiono go na rysunku 1.
W modelu przyjęto, że każdy z kolejnych poziomów dojrzałości rozwija poprzedni poziom rachunku kosztów, co oznacza, że wysiłki poniesione na osiągnięcie poprzedniego poziomu mogą zostać zachowane lub zweryfikowane.
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.