Każde przedsiębiorstwo powinno planować swoją działalność z co najmniej kilkuletnim wyprzedzeniem – przynajmniej z poziomu strategicznego. Skutki decyzji o wejściu w nowy obszar działalności firmy (lub nie) najczęściej można oceniać dopiero po kilku latach. Aby więc ograniczyć ryzyko, przedsiębiorstwa powinny przygotować się na różne scenariusze rozwoju, w szczególności przez planowanie krótko- i średniookresowe.
Część menedżerów patrzy na planowanie scenariuszowe jako na przewidywanie przyszłości, co nie do końca jest zgodne z prawdą. Scenariusze pozwalają na podejmowanie bardziej przemyślanych decyzji oraz przygotowanie firmy do przyszłych niepewnych zdarzeń przez dokładniejszą analizę otoczenia oraz samego przedsiębiorstwa. Największym błędem popełnianym przez przedsiębiorców jest skupienie się tylko na scenariuszach pozytywnych. Na przykład, co się stanie po zdobyciu części rynku dla oferowanego przez firmę produktu… Scenariusze negatywne są często pomijane.
Przypadek Leszka Czarneckiego
Ciekawe podejście w tym zakresie stosuje Leszek Czarnecki, który każdy nowy projekt biznesowy planuje tak, aby po pierwszym roku osiągnąć „break even point”. Jeśli nie udało się osiągnąć tego celu, kolejny rok służy poprawie sytuacji przez wdrożenie działań naprawczych. Wtedy następuje ocena zakończona decyzją: należy kontynuować obrany kierunek albo należy przedsiębiorstwo przygotować do sprzedaży. Jeśli nie udało się sprzedać firmy w ciągu kolejnych kilku miesięcy, projekt biznesowy jest zamykany.
W podejściu tym widać podporządkowanie planowania krótkoi średniookresowego pewnym ramom czasowym, które stanowią podstawę do oceny przyjętych kierunków rozwoju.
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.