Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najpopularniejszy typ spółki w Polsce. Obecnie funkcjonuje ponad dwieście tysięcy takich spółek i żaden inny typ spółki nawet nie zbliża się swoją liczebnością do spółki z o.o.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najpopularniejszy typ spółki w Polsce. Obecnie funkcjonuje ponad dwieście tysięcy takich spółek i żaden inny typ spółki nawet nie zbliża się swoją liczebnością do spółki z o.o. Jednakże, pomimo licznych zalet charakteryzujących spółkę z o.o., szukając oszczędności warto rozważyć, czy prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. jest dla jej wspólników będących osobami fizycznymi najkorzystniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia obciążeń podatkowych. Należy bowiem pamiętać, że dochód uzyskany przez spółkę z o.o., zanim trafi do wspólnika dwukrotnie staje się przedmiotem zainteresowania fiskusa. Najpierw spółka płaci od tego dochodu podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) w wysokości 19%, a następnie, wspólnik, otrzymując od spółki dywidendę, ponownie płaci podatek, tym razem dochodowy od osób fizycznych (PIT) również w wysokości 19%. Istnieje tymczasem rozwiązanie, które pozwala uniknąć takiego podwójnego opodatkowania przy jednoczesnym zachowaniu bardzo istotnej zalety spółki z o.o., jaką jest brak odpowiedzialności wspólników za jej długi.
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.