W dobie poszukiwań możliwości redukcji kosztów, wiele firm decyduje się na centralizowanie wybranych nieprodukcyjnych obszarów działalności, takich jak: księgowość, zakupy, obsługa/wsparcie klienta, logistyka, IT czy zarządzanie kapitałem ludzkim. Wiąże się to z przekonaniem, że w celu zapewnienia sobie przewagi konkurencyjnej i możliwości dalszego rozwoju na wciąż zmieniającym się rynku, przedsiębiorstwo musi koncentrować się na aktywnościach stricte biznesowych, czyli produkcji i sprzedaży.
Czynniki ekonomiczne, choć ważne, nie są jednak jedynymi, które brane są pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Z doświadczeń rynkowych wynika, iż wiele firm powoływało się na chęć zwiększenia poziomu kontroli, podniesienia efektywności i jakości procesów realizowanych przez funkcje wsparcia, a poprzez wystandaryzowanie procesów zapewnienie przejrzystości danych i ich porównywalności dla różnych oddziałów. Część podmiotów oczekiwała również możliwości osiągnięcia synergii i szybkiej integracji w ramach planowanych fuzji i przejęć.
Pierwszą kwestią, przed którą staje firma decydująca się na konsolidację procesów, jest wybór rodzaju usług, które pragnie scentralizować.
Zgodnie z raportem Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL), procesami biznesowymi obsługiwanymi w największej liczbie centrów w Polsce są finanse i księgowość oraz usługi IT. Na dalszych miejscach znajdują się działalność badawczo-rozwojowa (firmy biotechnologiczne i z branży IT), procesy związane z obsługą klienta oraz zarządzanie zasobami ludzkimi. Wynika to w głównej mierze z faktu, iż procesy finansowo-księgowe są najłatwiejsze do standaryzacji zarówno z uwagi na perspektywę czasową, jak i nakład pracy. Ponadto, nasze badania benchmarkingowe wskazują, iż procesy takie jak P2P (Procurement to Pay) czy O2C (Order to Cash) w 80–90% mogą być realizowane poza jednostką macierzystą.
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.