Wybór właściwego sposobu finansowania danej działalności gospodarczej w każdej sytuacji powinien być poprzedzony dokładną i subiektywną analizą, uwzględniającą nie tylko jej charakter i plany rozwoju, ale również ryzyka, z jakimi wiąże się dane przedsięwzięcie.
Należy brać pod uwagę również oczekiwane korzyści oraz obciążenia dla przedsiębiorcy związane z wyborem metody finansowania. Finansowanie zarówno kapitałem własnym, jak i obcym ma wiele zalet, ale należy mieć na uwadze również wiele niedogodności oraz konsekwencji, które niosą za sobą określone metody. Z praktycznego punktu widzenia nie istnieje „jedyny” korzystny sposób finansowania działalności.
Informacje wstępne
Podział na kapitał własny oraz obcy opiera się na rozróżnieniu własności kapitału.
Kapitałem własnym jest własność należąca bezpośrednio do właścicieli przedsiębiorstwa i niewymagająca spłaty. Z chwilą rozpoczęcia działalności gospodarczej kapitał własny stanowi wkład wniesiony przez wspólników spółki. Do sposobów finansowania kapitałem własnym można zaliczyć m.in.:
- kapitał i dopłaty wnoszone przez wspólników (zarówno obecnych, jak i przez dopuszczenie nowych wspólników),
- zysk netto wypracowany przez spółkę, który nie został przekazany wspólnikom w formie dywidendy (czyli tzw. zysk zatrzymany).
Największymi zaletami finansowania kapitałem własnym są:
- pełna niezależność właścicieli w rozporządzaniu posiadanym kapitałem, a także brak ryzyka finansowego związanego z niewypłacalnością,
- fakt, że wykorzystanie kapitału własnego w odróżnieniu od obcego nie wiąże się z dodatkowymi kosztami (np. odsetkami).
Jako wady można wskazać m.in.:
- ryzyko niepowodzenia działalności, za które odpowiadają bezpośrednio wspólnicy,
- zakres wsparcia ograniczony do limitu możliwości finansowych posiadanych przez wspólników.
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.