Termin „kryzys ekonomiczny” nie schodzi z ust analityków rynku. Choć fundamenty polskich przedsiębiorstw nie zostały zachwiane, rośnie potrzeba restrukturyzacji i zmiany myślenia. Ważna staje się elastyczność, ale i konsekwencja. Ma to także odniesienie do funkcjonowania działu kadr, narzucając wytyczne związane z planowaniem jego budżetu. Skuteczny controlling, w obliczu szybko zmieniającej się rzeczywistości globalnej gospodarki, wymaga nie tylko długofalowej prognozy trendów, ale również brania pod uwagę tego, co nieprzewidziane.
Coraz krótsze cykle koniunkturalne oraz kapryśny i konkurencyjny rynek zamówień wymagają od przedsiębiorstw szybkich i elastycznych zmian, w tym restrukturyzacji zatrudnienia. Pozostaje to w oczywistym związku z funkcjonowaniem działu kadr. Można argumentować, że w tej sytuacji funkcja controllingu w zakresie planowania budżetu działu kadr również wymaga reorientacji i otwarcia się na nowe możliwości.
Funkcje działu kadrowego
Wprowadzając temat planowania budżetu działu kadr, należy w pierwszej kolejności uzyskać zrozumienie funkcji, jaką pełni w organizacji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w praktyce biznesowej można spotkać się z różnym nazewnictwem i odmienną strukturą tego działu, a wynika to w dużej mierze z postępującej, lecz nierównej w skali całej gospodarki zmiany funkcji personalnej.
Funkcje działu kadr w nowocześnie zarządzanej firmie są oddzielone od zadań human resources. Granica zaznaczona jest intuicyjnym podziałem na „twardy” i „miękki” HR. W takim ujęciu dział kadr, a więc „twardy HR”, koncentruje się na wypełnianiu obowiązków nakładanych na każdego pracodawcę przez prawo pracy. Do jego zadań należą m.in.:
- przygotowanie dokumentów pracowniczych, w tym teczek osobowych,
- naliczanie i wypłata wynagrodzeń,
- ewidencjonowanie czasu pracy, zwolnień lekarskich, naliczanie urlopów,
- sporządzanie raportów do ZUS i urzędów skarbowych,
- organizacja i uaktualnianie badań lekarskich pracowników.
Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.