Czas dekoniunktury to moment redukcji zbędnych nakładów i relokacji środków. Nie da się zaprzeczyć, iż jeden z największych wydatków w budżecie stanowią koszty pracownicze.
Z drugiej jednak strony, sukces firmy w dużej mierze polega na wykorzystaniu potencjału zatrudnionych w niej ludzi. To zaangażowanie i motywacja personelu wpływają na rozwój i możliwości przedsiębiorstwa. O pracownikach coraz częściej mówi się wręcz jako kapitale, a nie tylko zasobie.
Decyzje dotyczące obszaru HR są często podejmowane intuicyjne i choć działy personalne w coraz większej mierze angażują się w zagadnienia controllingu, to działania te są nadal niewystarczające. A przecież bieżące analizy i pomiary pomagają kontrolować efektywność narzędzi zarządzania kapitałem ludzkim, identyfikować obecne i przyszłe koszty pracownicze czy wspomagać procesy podejmowania decyzji, co w efekcie przekłada się na sprawniejsze działanie firmy jako całości. Dlatego w temacie numeru postanowiliśmy pokazać narzędzia i rozwiązania obejmujące planowanie i kontrolę efektów oraz kosztów pracy, a także zbieranie i przetwarzanie informacji z obszaru kadr. Sama analiza jednak nie wystarczy, trzeba również zebraną wiedzę przekazać w sposób jasny i spójny.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFUmowy regulujące współpracę przedsiębiorstw z instytucjami finansowymi są specyficznym rodzajem umów. Każdy, kto pierwszy raz ma w ręku standardową umowę bankową, zwróci zapewne uwagę na jej niesymetryczny charakter i jednostronne zabezpieczenie interesów banku. Na szczęście, przynajmniej dla największych przedsiębiorstw, standardowe umowy właściwie nie istnieją i jeżeli bank chce pozyskać atrakcyjnego...
W dotychczasowej pracy controllera przewidywalność prognoz długoterminowych można było opierać na standardowych procedurach wypracowanych i funkcjonujących od wielu lat w organizacji. Dzisiaj, w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym i niepewności co do prognoz na poziomie wskaźników makroekonomicznych oraz dynamicznie zmieniającym się rynku spowodowanym kryzysem, pewność prognozy planów...
„Ja niczego nie potrzebuję, sam wszystko ogarniam, ze wszystkim sobie radzę” — to standardowa odpowiedź „małego” przedsiębiorcy na pytanie, czego potrzebuje do zarządzania swoją firmą lub jakiego wsparcia systemowego oczekiwałby, żeby poprawić wyniki. No bo w sumie po co inwestować w systemy, wiedzę i ludzi, skoro firma działa i zarabia? Te stwierdzenia najlepiej obrazują istotę właścicieli firm z...
Controlling definiowany jest jako system wspomagania kierownictwa poprzez dostarczanie, analizę i ocenę informacji pod kątem założonych celów i opcji decyzyjnych.
Ryzyko w obszarze kapitału ludzkiego można rozpatrywać pod wieloma względami. Można stosować różnego rodzaju narzędzia i oceny. Ale i tak najistotniejsze jest, aby mieć właściwych pracowników na właściwych stanowiskach i właściwie się z nimi porozumiewać. Wówczas każdy cel będzie możliwy do osiągnięcia.
Termin „kryzys ekonomiczny” nie schodzi z ust analityków rynku. Choć fundamenty polskich przedsiębiorstw nie zostały zachwiane, rośnie potrzeba restrukturyzacji i zmiany myślenia. Ważna staje się elastyczność, ale i konsekwencja. Ma to także odniesienie do funkcjonowania działu kadr, narzucając wytyczne związane z planowaniem jego budżetu. Skuteczny controlling, w obliczu szybko...
Firmy coraz częściej dostrzegają potencjał controllingu personalnego — w Polsce zainteresowanie tym elementem zarządzania rośnie powoli, ale systematycznie. Organizacje, które do tej pory traktowały swoich pracowników wyłączne jako źródło kosztów, coraz częściej myślą o nich, jak o kapitale oraz kluczowym elemencie przewagi konkurencyjnej.
W bezpośrednim tłumaczeniu controlling oznacza „koordynację” i takie też należy stawiać mu cele. Powinien dotykać przede wszystkim warstwy zarządczej, koncentrować się na wymianie informacji pomiędzy różnymi komórkami firmy i w konsekwencji być nastawiony na usprawnianie, a nie tylko mierzenie efektów procesów biznesowych i większą motywację tywacji pracowników.
Rozmawiając z menedżerami na temat celów i sensu wdrożenia Strategicznej Karty Wyników i Systemu Zarządzania przez Cele w przedsiębiorstwach, porównuję bardzo często zarządzanie przedsiębiorstwem do prowadzenia współczesnego samolotu. Pilot znajdujący się na dużej wysokości w przypadku wystąpienia błędu lub jakiegokolwiek problemu ma zawsze więcej czasu na podjęcie trafnej decyzji. Jeżeli taka sama...
Grupa kapitałowa składa się z jednostki dominującej oraz jednostek podporządkowanych. Stopień podporządkowania może być zróżnicowany (wyróżnia się następujące rodzaje podporządkowania, odwołując się do ustawy o rachunkowości: kontrola, współkontrola, znaczący wpływ). Zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz MSSF, jednostki dominujące są zobligowane do sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego....
Terminowe dostarczenie wiarygodnej i kompletnej informacji finansowej w grupie kapitałowej jest zadaniem zdecydowanie trudniejszym niż przygotowanie sprawozdania finansowego pojedynczych podmiotów gospodarczych. Konieczność konsolidacji danych pochodzących od spółek funkcjonujących w odmiennych środowiskach prawnych, ekonomicznych i kulturowych stanowi poważny problem dla osób odpowiedzialnych za raportowanie...
Z punktu widzenia obszaru zarządzania zasobami ludzkimi, zagadnienia controllingu dotyczą w szczególności konstrukcji budżetu wynagrodzeń jako elementu całkowitego budżetu rocznego kosztów. W trakcie roku koszty wynagrodzeń podlegają kontroli i analizowane są odchylenia od budżetu oraz ewidencjonowany poziom zatrudnienia.
Performance Management jest koncepcją łączącą rozwiązania informatyczne, metody pomiaru i procesy wspierające efektywność zarządzania przedsiębiorstwem. Dobrze wykorzystana powinna stanowić podstawę do budowy jakości oraz znaczenia funkcji controllingu w firmie.
Wywiad z profesorem WITOLDEM ORŁOWSKIM, byłym doradcą ekonomicznym prezydenta RP, dyrektorem Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i współzałożycielem Niezależnego Ośrodka Badań Ekonomicznych NOBE oraz głównym doradcą ekonomicznym PricewaterhouseCoopers Polska.
„Nagrywanie i filmowanie” Spółka z o.o. nadal działa, chociaż po kilku superprodukcjach nakręconych w ostatnich latach wydawało się, że długo przyjdzie nam czekać na kolejną premierę. Dziwna to firma. Nie zawsze wiadomo, kto jest jej właścicielem, kto producentem, a kto tylko reżyserem. Znamy tylko występujących w nagraniach aktorów. Słowo aktor jest delikatnym nadużyciem: aby być bardziej precyzyjnym,...
Wyniki najnowszej fali badania Bibby MSP Index diagnozującego koniunkturę w sektorze MSP przynoszą lekką poprawę nastrojów przedsiębiorców. Bibby MSP Index wzrósł do poziomu 54,4 punktów, głównie dzięki oczekiwanemu wzrostowi sprzedaży. Jednocześnie ankietowani przedsiębiorcy bardzo źle ocenili panujący klimat ekonomiczny i warunki prowadzenia biznesu.
Funkcja controllingu w organizacji zwykle związana jest z jakością samych informacji oraz z umiejętnością dotarcia z przekazem do właściwych osób. W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo narzędzi do powielania informacji, lecz zapominamy często, że ludzie mają swoją „masę krytyczną” przyswajalnych danych.
Od pewnego czasu wzrasta zainteresowanie wdrożeniami systemów informatycznych w modelu Cloud Computing. Tego typu podejście wiąże się bowiem ze zdecydowanie mniejszymi kosztami i dużo większym bezpieczeństwem zarówno inwestycji w systemy informatyczne, jak i… samych systemów.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.