Zarządzanie płynnością finansową jest przedmiotem codziennych decyzji każdego przedsiębiorstwa. Decydując o warunkach zakupów lub sprzedaży, o poziomie kosztów – w sposób zamierzony lub nie – podejmujemy decyzje związane z utrzymaniem płynności finansowej.
W najprostszym ujęciu działania te polegają na zapewnieniu bezpieczeństwa cyklu obrotu gotówki w firmie. Począwszy od zakupów, poprzez realizacje procesu produkcyjnego i finansowanie zapasów, kończąc na należnościach od klientów. Trudno jest sobie wyobrazić sytuację, w której przedsiębiorstwo realizuje zakupy w systemie płatności natychmiastowej i taki sam system stosuje wobec swoich dostawców. Ale nawet w takiej sytuacji nie ominęlibyśmy problemu utrzymania zapasów materiałów oraz produktów gotowych. Z tego względu na poziom bezpieczeństwa finansowego wpływają takie czynniki jako poziom zobowiązań, stan zapasów, wielkość należności bieżących i w końcu dostęp do środków finansowych.
Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.