Jak decyzje w zakresie doboru źródeł finansowania pieniędzy zamrożonych w aktywach płynnych netto wpływają na ryzyko firmy i na koszt kapitału finansujący firmę.
Strategie finansowania płynności określane czasem jako strategie finansowania aktywów bieżących są zbiorem kryteriów i reguł postępowania podporządkowanych realizacji celu, jakim jest pomnażanie bogactwa właścicieli, którymi kierują się zarządzający przedsiębiorstwem w trakcie podejmowania decyzji odnoszących się do zdobywania środków na finansowanie bieżących i przyszłych potrzeb oraz określania sposobów i kierunków wykorzystania tych środków, przy uwzględnieniu znanych zarządowi szans, ograniczeń i związków z otoczeniem. Strategie takie są również pochodną rynkowych warunków i osobistych skłonności zarządu reprezentującego właścicieli (przede wszystkim ich skłonności do ponoszenia ryzyka). W oparciu o nią zarząd wyznacza odpowiednią strukturę bieżących aktywów i źródła ich finansowania. Możliwe jest zastosowanie przez przedsiębiorstwo jednej z trzech (wraz z nieskończoną liczbą ich pośrednich odcieni) strategii finansowania płynności: agresywnej, umiarkowanej lub konserwatywnej.
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.