Analiza finansowa jest jedną z podstawowych technik oceny działalności przedsiębiorstw, szeroko wykorzystywaną zarówno dla potrzeb wewnętrznych (w procesie zarządzania), jak i przez otoczenie jednostki (przez kredytodawców, inwestorów, kontrahentów itd.). Ale czy sporządzając taką analizę, powinniśmy bezkrytycznie wykorzystywać dane finansowe, jakie jednostka prezentuje w swoim sprawozdaniu finansowym?
Odpowiedź wydaje się dość oczywista i – jak w większości przypadków, z którymi spotykamy się w życiu – wskazane jest zachowanie „czujności”, aby przeprowadzona analiza finansowa umożliwiła dokonanie prawidłowej oceny działalności przedsiębiorstwa, co z kolei powinno przełożyć się na podjęcie właściwych decyzji.
Ocena sprawozdania finansowego
W pierwszej kolejności warto upewnić się, czy sprawozdanie finansowe, z którego będziemy czerpać dane finansowe, zostało prawidłowo sporządzone. Aby jednak to zrobić, potrzebna jest duża wiedza oraz doświadczenie w dziedzinie rachunkowości. Niemniej każdy z nas może wyrobić sobie pogląd na ten temat, zapoznając się z treścią opinii biegłego rewidenta o przedmiotowym sprawozdaniu finansowym. Jeżeli przekonamy się, iż w treści opinii niezależnego biegłego rewidenta nie ma żadnych niepokojących informacji czy zastrzeżeń bądź też biegły rewident nie wydał opinii negatywnej ani nie odstąpił od jej wyrażenia, to można przyjąć, iż te dane finansowe są prawidłowe.
Sposób prezentacji danych
Kolejną kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest sposób, w jaki jednostka prezentuje swoje dane finansowe. Zarówno przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r., poz. 330 z późn. zm.), jak i Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej dają różne możliwości wyboru metod wyceny oraz prezentacji transakcji gospodarczych – tak aby w każdym przypadku sprawozdanie finansowe najlepiej odzwierciedlało rzeczywistą sytuację jednostki i było dostosowane do specyfiki jej działalności. Jedną z podstawowych możliwości wyboru jest rodzaj rachunku zysków i strat, jaki jednostka zdecydowała się sporządzać. Chodzi tu o wybór pomiędzy rachunkiem zysków i strat w wersji kalkulacyjnej lub wersji porównawczej (art. 47 ust. 4 ustawy o rachunkowości).
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.