Efektywność można określić jako skuteczność przekształcenia nakładów w uzyskane efekty lub jako miarę osiągnięcia założonego celu. Pomiar efektywności to kluczowa sprawa dla każdego przedsiębiorstwa. Jak zmierzyć efektywność, wykorzystując metodę DEA (ang. Data Envelopment Analysis)?
Podstawowym zadaniem przedsiębiorstwa jest ciągła poprawa osiąganej efektywności. Aby ją podnosić, trzeba jednak wiedzieć, jak ją badać. Poza tym pomiar efektywności pozwala jednostce na ocenę na tle innych przedsiębiorstw z branży przez porównanie wyników pomiaru własnej efektywności z innymi podmiotami. Do pomiaru efektywności jednostki wykorzystują różne metody, najczęściej jednak stosowane są metody wskaźnikowe, nieparametryczne oraz parametryczne.
Metoda Data Envelopment Analysis
DEA, jako metoda nieparametryczna, umożliwia badanie efektywności wyników w zależności od poniesionych nakładów, czyli skuteczności przekształcenia nakładów w wyniki. W tej metodzie efektywność określa się jako iloraz sum ważonych efektów i sum ważonych nakładów. Oparta jest na programowaniu liniowym i służy do pomiaru relatywnej efektywności badanych obiektów w sytuacji, w której przez istnienie wielu nakładów i wielu efektów pomiar efektywności jest utrudniony. Miarę porównawczą w tej metodzie stanowi różnica efektywności, ponieważ mierzenie efektywności polega na określeniu odległości między danymi punktami a produktywnością graniczną1.
Pozostałe 74% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.