Możliwość zakwalifikowania umowy leasingu do kategorii leasingu operacyjnego, który ujmowany jest w księgach korzystającego jedynie w rachunku wyników i nie obciąża struktury pasywów zobowiązaniami, zależne jest od spełnienia (de facto niespełnienia) siedmiu warunków określonych w MSR 17.
Z punktu widzenia analitycznego kluczowe jest spełnienie tylko dwóch:
- okres leasingu jest równy maksymalnie 75% okresu ekonomicznej użyteczności,
- wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych jest mniejsza od 90% wartości przedmiotu leasingu (umowy).
Aby ułatwić kalkulację, poniżej zaprezentuję kroki zmierzające do budowy kalkulatora w MS Excel, który pozwoli na przetestowanie powyższych warunków. W pierwszym kroku przygotujemy szablon arkusza, który umożliwi obliczenie podstawowych parametrów, takich jak oczekiwana wartość opłaty leasingowej (ilustracja 1).
Żółtym kolorem zaznaczone zostały komórki, w których powinny być wpisane wartości. Kluczowa kalkulacja wykonywana jest w komórkach C11 i D11, gdzie obliczana jest wysokość miesięcznej raty leasingowej według funkcji PMT.
=-PMT((C9+C8)/12;C6;C3-C4;-C5)
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.