Zarządzanie długiem firmy zawsze jest działaniem blisko krawędzi bezpieczeństwa. Jak przekonaliśmy się w ostatnim czasie, kryzys potrafi bardzo mocno uderzyć w firmy, które zbytnio ufały swoim zdolnościom do budowania i sterowania zadłużeniem. Dlatego decyzja o optymalizacji struktury zadłużenia nabiera szczególnego znaczenia…Zapotrzebowanie na kapitał i jego struktura są zawsze funkcjami przyjętej strategii działania przedsiębiorstwa, jego pozycji rynkowej, fazy rozwoju, postawy wobec zagrożeń rynku i akceptacji różnych poziomów ryzyka, a decyzja w warunkach niepewności obarczona jest większym ryzykiem. Jakie zatem powinny być wybory przedsiębiorstwa, które pozwoliłyby zbliżyć się do równowagi między kosztem kapitału a efektywnością jego wykorzystania? Jak skutecznie wykorzystać nie tylko decyzje inwestycyjne, ale i finansowe do zwiększenia wartości rynkowej przedsiębiorstwa? Zespół dyrektorów finansowych, controllerów oraz ekspertów finansowych pomaga znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań, przeprowadzając czytelników, krok po kroku, przez zakamarki złożonego procesu oceny potrzeb kapitałowych, wyboru metod i źródeł finansowania zewnętrznego oraz optymalizacji struktury finansowania.
Mam nadzieję, że wybrane specjalnie dla Państwa i zaprezentowane w numerze rozwiązania, case studies oraz narzędzia okażą się inspiracją do zarządzania i kontrolowania finansów firmy.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFObowiązek sporządzania sprawozdania finansowego wynika z ustawy o rachunkowości, a dane w nim zawarte powinny być nie tylko wiarygodne i przydatne, ale także zrozumiałe dla szerokiego grona odbiorców tych sprawozdań.
Wzrost wartości i przyrost tak zwanej wartości dodanej jest warunkiem budowy „bogactwa” akcjonariuszy, nic więc dziwnego że również celem zarządzania finansami jest takie działanie aby wzrost wartości następował.
Śledząc literaturę biznesową czy trendy w zarządzaniu, można zauważyć, że cyklicznie pojawiają się nowe modne tematy, np. zarządzanie czasem, zarządzanie procesowe itp., które przez pewien czas dominują w publikacjach, na szkoleniach i konferencjach. Mają one swoje pięć minut, potem przemijają, a ich miejsce zajmują inne. Spróbujmy zatem sobie odpowiedzieć na pytanie, czy przykładem takiego trendu...
W poprzednim numerze Controllingu zostały omówione zagadnienia związane z nowymi regulacjami w zakresie konsolidacji zgodnie z MSSF. W tym artykule przedmiotem rozważań będą wspólne porozumienia (joint arrangements).
Znalezienie optymalnego sposobu finansowania działalności stanowi jeden z najważniejszych problemów, z jakim borykają się jednostki gospodarcze. Ze względu na mnogość czynników determinujących najkorzystniejszą strukturę finansowania, takich jak specyfika branży, tempo rozwoju jednostki, jej wiek, cele, powiązania z innymi przedsiębiorstwami i inne, nie istnieje jedna uniwersalna zasada doboru źródeł...
„Nie ufaj wszystkiemu co widzisz, nie wierz wszystkiemu co słyszysz, nie mów wszystkiego, co wiesz, nie rób wszystkiego, co potrafisz” – chińskie przysłowie. O skuteczności raportowania zarządczego decyduje wiele czynników, ale chyba najważniejszym jest wiedza, jak dotrzeć do odbiorcy.Niekiedy wystarczy słowo, innym razem grube opracowanie.
Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw zagranicznych inwestorów w Polsce ciągle jeszcze znajduje się w fazie intensywnego rozwoju. Ogólnoświatowy kryzys spowolnił wprawdzie realizację wielu ambitnych planów, jednak dynamiczny rynek polski wymusza równie dynamiczne reakcje. Finansowanie podmiotów gospodarczych musi być więc wystarczająco elastyczne..
Professor Michael Mainelli FCCA takes an alternative view of audit, arguing that accountants should learn from the world of science about measurement.
Struktura finansowania działalności gospodarczej jest fundamentalnym zagadnieniem warunkującym sukces biznesowy. Trudno sobie wyobrazić działalność finansowaną wyłącznie z kapitału własnego oraz bieżących wpływów. Abstrahując od faktu, że wbrew zapisom księgowym kapitał wcale nie jest darmowym składnikiem pasywów – kluczową decyzją w zakresie struktury finansowania jest wybór odpowiednich ich źródeł....
Możliwość zakwalifikowania umowy leasingu do kategorii leasingu operacyjnego, który ujmowany jest w księgach korzystającego jedynie w rachunku wyników i nie obciąża struktury pasywów zobowiązaniami, zależne jest od spełnienia (de facto niespełnienia) siedmiu warunków określonych w MSR 17.
Ile razy zastanawialiśmy się, czy to, co aktualnie robimy, można wykonać szybciej, łatwiej, lepiej i do tego taniej? Szczytem marzeń byłoby spełnić wszystkie te wymagania jednocześnie. Pytanie to jeszcze mocniej absorbuje nasze myśli, gdy wykonujemy pracę żmudną, skomplikowaną i pod presją czasu.
Rozmowa z Łukaszem Tarnawą - Głównym Ekonomistą Banku Ochrony Środowiska, o zawirowaniach na rynku finansowym, prognozach wzrostu gospodarczego oraz perspektywach dla polskich przedsiębiorców na 2012 r.
Rozmowa z Grzegorzem Grabowiczem - wiceprezesem spółki Magellan, specjalizującej się w oferowaniu produktów i usług finansowych na rynku medycznym, laureatem tytułu Dyrektora Finansowego Roku 2010 w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw, za skuteczne pozyskiwanie finansowania zewnętrznego w trudnym środowisku biznesowym oraz wdrożenie projektu finansowania inwestycji w sektorze medycznym....
Od ponad dwóch miesięcy nikt już mi nie mówi, że „zasługuję na więcej”, że „kryzys przetrwaliśmy najlepiej”, że „rozwijamy się najszybciej w całej Unii Europejskiej”, że „podniesiemy płace wszystkim, którzy zarabiają za mało” (czyli wszystkim), że „obniżymy stawkę podatku VAT ”, że „premier nic nie może, a ja mogę...
Ekonomiści Ernst & Young i instytutu badawczego Oxford Economics zaliczyli Polskę do grupy 25 Rynków Szybkiego Wzrostu – krajów, które będą miały kluczowy wpływ na kształt światowej gospodarki w ciągu najbliższej dekady. Do krajów, dla których prognozy na najbliższe 10 lat są pozytywne, należą min. Chiny, Rosja, kraje arabskie (Katar, ZEA), Turcja czy Brazylia....
Rośnie świadomość zagrożeń, choć możliwość sprostania im zmniejsza się na przestrzeni ostatnich lat.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.