Planowanie i analiza finansowa pozwalają podejmować decyzje podparte wnioskami płynącymi z wiedzy z zakresu BI (Business Intelligence) oraz usprawniać zarządzanie wydajnością przedsiębiorstwa. Dzięki temu organizacja ma możliwość zostać cenionym partnerem biznesowym i zaufanym doradcą swoich klientów. Nowoczesne rozwiązania dostępne w systemie zintegrowanym SAP pomagają w planowaniu, analizie i raportowaniu wydajności, a przez to także w poprawie wyników firmy.

Planowanie krótkoterminowe – czyli to, co dostępne od ręki
Mówiąc o planowaniu w obszarze finansów, musimy sprecyzować zakres czasowy naszych działań. Jeśli mamy na myśli krótkie (kilkutygodniowe, kilkudniowe, a nawet kilkugodzinne) terminy planów, to na ich płynność finansową ma wpływ kilka czynników, które w systemie SAP można na bieżąco kontrolować bez ingerencji rozwiązań z zakresu BI. Aby przeprowadzić prognozę płynności, należy wziąć pod uwagę kilka zestawów danych dostępnych w systemie SAP.
Krótkoterminowa prognoza może zostać przeprowadzona po zestawieniu konkretnych źródeł informacji: środków pieniężnych w drodze, niezafakturowanych zamówień zakupowych, otwartych zleceń sprzedaży, działań cyklicznych, dla których nie ma zamówień (na przykład wynagrodzenia) oraz innych rodzajów transakcji gospodarczych. Przyjrzyjmy się każdemu z tych czynników.
Środki pieniężne w drodze – jest to przepływ pieniędzy, który został wykonany, ale jeszcze nie zdążył zostać zrealizowany przez bank, przez co środki nie trafiły na konto. Jesteśmy w momencie, w którym odbiorca nie dostał jeszcze pieniędzy, choć te już wyszły od płatnika; otrzyma je prawdopodobnie jeszcze tego samego dnia.
W systemie SAP mamy dostęp do takich informacji. Są to przelewy, które zostały wykonane, a jeszcze nie pojawiły się na wyciągu. Mamy do czynienia z prognozą bardzo krótkoterminową, dotyczącą maksymalnie kilku dni. Zazwyczaj wyciągi bankowe w systemie księgowane są na koniec dnia, ale można tę opcję zmodyfikować i wprowadzić tzw. Intraday (wyciągi śróddzienne), co pozwoli aktualizować stan rachunku oraz status transakcji po każdej sesji.
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.
