Jedni znają Excela lepiej, inni gorzej. Pewne jest, że nikt na świecie (nawet AI) nie zna 100% możliwości tego programu. I to sprawia, że jest on tak fascynujący i daje tyle możliwości w ramach przekazywania wiedzy. Tym razem zamierzam przedstawić na praktycznych przykładach trzy funkcje i dwa triki, które prawdopodobnie nie są znane większości z nas, a powinny, bo przydają się w różnych sytuacjach i oszczędzają nasz czas, a przecież o to w tym chodzi, żeby pracować jak najkrócej, a jednocześnie najefektywniej. Zapraszam do lektury.

Funkcja 1. SEQUENCE
Jeśli kiedykolwiek tworzyłeś/-aś listę manualnie, zapomnij o tym i zapoznaj się z jedną z nowszych funkcji, a mianowicie z funkcją SEQUENCE. Ma ona różne zastosowania. Ja przedstawię bazowe. Zanim poznałem tę funkcję, sam wiele razy wpisywałem cyfry 1,2, a następnie przeciągałem w dół do pewnego momentu. Znajome? Spójrzmy na Rysunek 1.
Funkcja SEQUENCE składa się z czterech argumentów:
- Ile wierszy ma zawierać lista?
- Ile kolumn ma zawierać lista?
- Od jakiej liczby zaczynamy?
- O ile większa ma być każda kolejna liczba w szeregu od poprzedniej?
Zgodnie z tym zapis =SEQUENCE(1000;1;1;1) oznacza, że chcę uzyskać listę nr o 1-1000, a każda kolejna cyfra ma być o 1 większa od poprzedniej. Liczba kolumn to oczywiście 1, a wierszy będzie 1000.
Funkcja 2. TRANSPOSE
Ile razy zdarzyło się w codziennej pracy, że uzyskałeś/-aś dane w Excelu, lecz nie w pożądanym formacie i wymagały one transpozycji? Rozwiązania tego problemu są dwa. Po pierwsze, możemy oczywiście skopiować zestaw danych i używając opcji, wkleić specjalnie wartości z transpozycją. Nie oszukujmy się: nawet znając skróty, jest to operacja na kilka kroków, nieoptymalna. Z tego względu powstała funkcja TRANSPOSE. Bardzo prosta w swej budowie. Sprawdźmy na przykładzie liczbowym. Tym razem widzimy dane budżetowe per funkcja (Rysunek 2). Chcemy te dane transponować. Do dzieła!
Funkcja powinna wyglądać następująco: =TRANSPOSE(B2:N11). Jest ona banalnie prosta dzięki temu, że posiada jeden argument. Zaznaczamy zakres do transpozycji, zatwierdzamy i otrzymujemy w komórkach B13:K25 transponowany zestaw danych (Rysunek 3).
Funkcja 3. UNIQUE
Ile razy musiałeś/-aś wyłuskać z ogromnego zestawu danych jedynie duplikaty? W tym momencie jak mało kiedy można dostać bólu głowy. Dlaczego? Ponieważ sposobów na radzenie sobie z duplikatami Excel oferuje min. trzy (nie licząc UNIQUE, o którym za chwilę). Spójrzmy:
Pozostałe 66% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuŹródło: Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 3-4/2025