Planowanie finansowe jest jedną z podstawowych umiejętności kontrolera finansowego. Tradycyjnie wiedza ta postrzegana jest przez pryzmat dorocznych procesów budżetowych lub biznesplanów. Tego typu zadania faktycznie są złożonymi procesami, jednakże planowanie finansowe pojawia się również w codziennej pracy, gdzie należy oceniać jednostkowe zadania inwestycyjne.
Coraz więcej problematyki planowania finansowego pojawia się również w procesach wyceny wartości przedsiębiorstw, gdzie oszacowanie przepływów finansowych jest podstawą metodologii DCF.
W poniższym artykule postaram się przybliżyć metodologię planowania finansowego oraz warsztatu, który pomoże w prosty sposób przygotować projekcje cash flow i sprawozdań finansowych. Wykorzystane zostanie przykładowe zadanie inwestycyjne, które przeanalizujemy w następujących etapach:
- Projekcja nakładów inwestycyjnych i źródeł finansowania.
- Plan przychodów i kosztów.
- Plan zapotrzebowania na kapitał obrotowy.
- Plan przepływów pieniężnych.
- Plan sprawozdań finansowych.
- Ocena efektywności inwestycji.
Projekcja nakładów inwestycyjnych i źródeł finansowania
Budowę planu rozpoczynamy od określenia przedmiotu analizy, czyli nakładów inwestycyjnych. Z tym wiążą się takie elementy jak sposób finansowania oraz przyszła amortyzacja. W tych pierwszych krokach powinniśmy określić przede wszystkim:
- jaka część nakładów zostanie sfinansowania kapitałem własnym, a jaka pochodzić będzie z zewnętrznych źródeł finansowania;
- jaka będzie stawka amortyzacji i jak wyglądać będzie plan amortyzacji (tabela 1).
Pozostałe 78% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.