Grupy kapitałowe mają obowiązek sporządzać skonsolidowane sprawozdania finansowe minimum raz na rok, czyli na koniec roku obrotowego. Czasami trzeba to robić częściej, jeśli np. jednostka dominująca jest notowana na giełdzie/rynku pozagiełdowym. Konsolidację zwykle przeprowadza się także dla celów wewnętrznych na koniec miesiąca/kwartału, aby kierownictwo jednostki dominującej miało pełny obraz kondycji grupy kapitałowej i bieżących wyników jej działalności.
Konsolidacja jest ćwiczeniem bardzo potrzebnym i praktycznym – co bowiem można wyczytać z kilkunastu/kilkudziesięciu odrębnych, jednostkowych danych finansowych? Konsolidacja pozwala „widzieć” obraz grupy kapitałowej tak, jakby była ona jedną organizacją.
Obszar konsolidacji sprawozdań finansowych reguluje ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, a konkretnie Rozdział 6. „Skonsolidowane sprawozdania finansowe grupy kapitałowej”, oraz rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 września 2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych. W skali międzynarodowej kwestie konsolidacji są uregulowane przez obowiązujące Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Sprawozdawczości Finansowej (MSSF).
Proces konsolidacji sprawozdań finansowych jest mniej lub bardziej skomplikowany, w zależności od:
- wielkości grupy kapitałowej,
- rodzaju powiązań między jednostkami należącymi do grupy kapitałowej,
- kategorii i częstotliwości operacji realizowanych między jednostkami.
W przypadku małej grupy kapitałowej o stabilnej strukturze konsolidacja jest zadaniem dość prostym, które może być wykonać i udokumentować w MS Excel. W innych sytuacjach, kiedy stopień komplikacji grupy/powiązań/transakcji w ramach grupy jest znaczny – arkusz może okazać się narzędziem niewystarczającym, a proces konsolidacji może wymagać bardziej zaawansowanych rozwiązań.
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.