Planowanie wydatków kapitałowych i nakładów inwestycyjnych to bardzo ważne części procesu planowania finansowego. Ze względu na swoją specyfikę te elementy są dość często pomijane lub realizowane poza procesem budżetowym.
Większe zaangażowanie wszystkich uczestników procesu budżetowego w obszar planowania wydatków kapitałowych i nakładów inwestycyjnych pozwala na dokładniejsze przygotowanie planu oraz może dostarczyć użytecznych informacji zarządczych. Ponadto, jest to niezbędne dla organizacji, które planują bilans i przepływy pieniężne. Specyfika planowania wydatków kapitałowych jest odmienna od standardowego budżetowania, gdzie zazwyczaj jednoznacznie i bezpośrednio przypisujemy kwoty do planowanych okresów. Dla CAPEX jedna kwota w planie może mieć bardzo różne konsekwencje finansowe i księgowe, często wykraczające poza ramy czasowe bieżącego okresu planowania. W niniejszym artykule przedstawimy możliwości w zakresie wsparcia planowania CAPEX, z wykorzystaniem dedykowanego modułu do planowania wydatków kapitałowych i inwestycji systemu Infor d/EPM – jest to ciekawa opcja zarówno dla osób zarządzających finansami, jak i dla firm, które przywiązują wagę do szczegółowego planowania finansowego.
Niedocenione planowanie CAPEX
Wspomniany wcześniej moduł do planowania wydatków kapitałowych i inwestycji jest częścią systemu Infor Dynamic Enterprise Performance Management (d/EPM), który umożliwia pełne wsparcie controllingu w zakresie budżetowania, analiz i raportowania oraz finansów w zakresie konsolidacji finansowej. Moduł wspiera elementy często zaniedbywane w trakcie tworzenia systemów budżetowych. Planowanie kapitałowe jest nierzadko procesem, który dzieje się niezależnie od głównego procesu budżetowego, przy pomocy plików Excela i w oparciu o inne reguły niż standardowy proces budżetowania i planowania finansowego. Moduł Capital Planning jest dostępny w kilku opcjach i można go wykorzystywać na różne sposoby. Dla administratora systemu jest to jeden z planów podrzędnych systemu d/EPM, gdzie można przeglądać i zmieniać dostępne opcje. Podstawą konfiguracji całego modelu CAPEX są kategorie aktywów. Listę standardowych kategorii aktywów można uzupełniać, zmieniać lub wybrać te, które chcemy aktywować i dezaktywować dla danego procesu lub jednostki (Rysunek 1).
Pozostałe 76% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuŹródło: Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 3-4/2023