Jednostki na różne sposoby próbują dotrzeć do potencjalnych klientów, przy czym wykorzystują wszelkie możliwe formy reklamy i marketingu. Jednym z takich narzędzi jest właśnie sponsoring. W dzisiejszych czasach jest on coraz bardziej popularną formą reklamy. Głównym celem sponsoringu jest przeniesienie na sponsora pozytywnego obrazu sponsorowanego. Forma ta jest o tyle ciekawa, że obie strony mogą uzyskać korzyści płynące ze sponsoringu.
Umowa sponsoringu nie została w szczególny sposób unormowana w Kodeksie cywilnym, a możliwość jej zawarcia wynika z ogólnej zasady swobody umów.
Czym jest sponsoring?
W myśl art. 3531 Kodeksu cywilnego – „Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego”.
A zatem sponsoring to swego rodzaju umowa partnerska, w ramach której dana jednostka zdecyduje się przekazać sponsorowanemu określone świadczenie albo rzecz w zamian za promocję wizerunku danej firmy czy jej produktów. Co do zasady przekazaną formą sponsoringu może być kwota pieniężna, ale również i towar czy usługa. Sponsoring charakteryzuje się wzajemnością świadczenia między jednostką a sponsorowanym i ten aspekt wzajemności jest w tym przypadku kluczowy – bowiem odróżnia on sponsoring od darowizny, której istotą jest jednostronne otrzymanie świadczenia czy rzeczy.
W związku z tym nie można utożsamiać sponsoringu z darowizną. Poprawnie sporządzona umowa sponsoringu określa, jakie świadczenie czy towary bądź usługi jednostka zobowiązuje się przekazać na rzecz sponsorowanego w zamian za co powinny zostać szczegółowo wskazane czynności reklamowe i promocyjne, jakie powinien wykonać sponsorowany podmiot. Ponadto umowa powinna zawierać określenie typu sponsoringu, okres trwania umowy, prawa i obowiązki stron umowy, rodzaj i wartość wzajemnych świadczeń, która będzie niezbędna do kwestii podatkowych. Umowa zawierająca szczegółowe wytyczne, na których opiera się umowa sponsoringu, zabezpiecza interesy obu stron.
Sponsorem jest przeważnie jednostka, której celem jest stworzenie pozytywnego wizerunku oraz rozpowszechnienie swojej marki, natomiast sponsorowanym jest zwykle drużyna sportowa lub pojedynczy sportowcy.
Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuŹródło: Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 3-4/2023