W raportowaniu wyników jednym z warunków konstrukcji efektywnego systemu informacji managerskiej jest stworzenie przejrzystej formy umożliwiającej wielowymiarową analizę. Jednym z zadań osoby odpowiedzialnej za przygotowanie raportów jest takie przetworzenie danych wejściowych (np. budżet), aby mogłyby być porównywane z realizowanymi wynikami. Wyniki te zazwyczaj pobierane są wprost z baz danych systemu transakcyjnego.
Idealnym narzędziem umożliwiającym przygotowanie takich raportów porównujących budżet z wykonaniem są tabele przestawne. Konstrukcję raportu przedstawię na prostym przykładzie, w którym należy dane systemowe (kolumny J-N) porównać z danymi źródłowymi otrzymanymi w postaci tabeli (ilustracja 1 – kolumny B-H).
Zanim przejdziemy do przekształcenia danych źródłowych do formatu użytecznego pod względem analizy danych, zwróćmy uwagę na format zapisu miesięcy. W tabeli źródłowej miesiące określone są w formie cyfr rzymskich, natomiast dane systemowe zawierają jedynie datę zawarcia transakcji.
Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.