Zasady konsolidacji sprawozdań finansowych reguluje ustawa z 29 września 1994 roku o rachunkowości (rozdział 6 – „skonsolidowane sprawozdania finansowe grupy kapitałowej”) oraz rozporządzenie ministra finansów z 25 września 2009 r. W sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych.
Zasady konsolidacji sprawozdań finansowych wg MSSF regulują stosowne MSR i MSSF, aczkolwiek z punktu widzenia przebiegu procesu konsolidacji i zawartości dokumentacji konsolidacyjnej zasady te są zbliżone. Za przygotowanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego odpowiedzialne jest kierownictwo jednostki dominującej. To ono powinno zadbać o właściwą organizację całego procesu sprawozdawczego, by mógł on przebiegać w sposób zaplanowany, systematyczny i bez opóźnień.
Zawartość samej dokumentacji konsolidacyjnej reguluje przywołane rozporządzenie Ministra Finansów. Zgodnie z § 20.1 tego rozporządzenia, dokumentacja konsolidacyjna obejmuje w szczególności:
- sprawozdania finansowe jednostek objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym;
- sprawozdania finansowe jednostek podporządkowanych dostosowane do zasad (polityki) rachunkowości obowiązujących przy konsolidacji;
- sprawozdania finansowe jednostek podporządkowanych przeliczane na walutę polską;
- wszelkie korekty i wyłączenia dokonywane w celu konsolidacji, niezbędne do sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego;
- obliczenia wartości godziwej aktywów netto jednostek podporządkowanych;
- obliczenia wartości firmy oraz ujemnej wartości firmy i ich odpisów, w tym z tytułu trwałej utraty wartości;
- obliczenia kapitałów mniejszości;
- obliczenia różnic kursowych z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek podporządkowanych, wyrażonych w walutach obcych.
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.