W ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. Zm.; Dalej zwana: k.s.h.) Nie ma wyraźnego wskazania, że członek zarządu spółki kapitałowej powołany na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników/walnego zgromadzenia musi wykonywać swoje obowiązki wyłącznie za wynagrodzeniem.
Powołanie na członka zarządu nie powoduje nawiązania stosunku pracy czy innego stosunku prawnego na gruncie prawa cywilnego, a jedynie skutkuje powstaniem stosunku organizacyjnego między spółką kapitałową a członkiem zarządu i nie ma przeszkód prawnych, aby pełnił on swoją funkcję bez wynagrodzenia.
Należy wskazać, iż w spółkach kapitałowych wspólnicy (akcjonariusze) nie posiadają bezpośredniego wpływu na działalność spółki. Do tego celu powołany jest zarząd, który – jako organ wykonawczy – jest obowiązany do prowadzenia spraw spółki oraz reprezentowania jej na zewnątrz. Zgodnie z art. 201 oraz art. 368 k.s.h., zarząd składa się z jednego lub kilku członków powoływanych spośród wspólników (akcjonariuszy) lub spoza ich grona. Warto zwrócić uwagę, iż członkowie zarządu pełnią swoje funkcje na podstawie wyboru dokonanego przez wspólników (akcjonariuszy) w uchwale, ale niezależnie od tego mogą oni wykonywać inne obowiązki, np. doradcze, na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy też kontraktu menedżerskiego.
W konsekwencji członek zarządu może pełnić swoją funkcję bez wynagrodzenia, ale w takiej sytuacji powstaje pytanie, czy spółka kapitałowa otrzyma nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu z tytułu osiągniętego przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej zwana: u.p.d.o.p). W celu odpowiedzi na powyższe pytanie należy wskazać przede wszystkim, jak rozumieć pojęcie „nieodpłatnego świadczenia”.
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.