Rozmowa z Tomaszem Wiśniewskim - partnerem kierującym Zespłem Wycen w firmie doradczej KPMG, członkiem Canadian Institue of Chartered Business Valuators oraz Association of Chartered Cartified Accountants, a także absolwentem Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. Od ponad 16 lat zajmuje się doradztwem finansowym, przede wszystkim w dziedzinie wycen przedsiebiorstw. Artykuł stanowi wyraz osobistych opinii autora.
Czy firmy funkcjonujące na polskim rynku coraz chętniej sięgają po doradztwo i usługi związane z profesjonalną wyceną inwestycji? Czy obserwuje Pan wzrost popytu na tego typu usługi w kontekście europejskiej dekoniunktury?
Dekoniunktura w Europie dała się wszystkim we znaki, także w Polsce. Tego typu wydarzenia zawsze stają się okazją do refleksji. Okazuje się, ze wiele inwestycji, szczególnie w latach 2007–2008 było realizowanych w euforii, bez dokładnej, wymaganej w takich przypadkach analizy i one teraz często okazały się błędne i bardzo kosztowne. Widzimy pewien wzrost popytu na profesjonalne usługi związane z wycenami, ale uważam, że wciąż za rzadko polskie przedsiębiorstwa zwracają się do profesjonalnych doradców z prośbą o pomoc. Przykładowo, z analiz KPMG dotyczących ostatnich ponad 40 wezwań na akcje spółek publicznych okazuje się, że w zaledwie około 10% przypadków zarządy spółek giełdowych decydowały się na zatrudnienie niezależnego doradcy do spraw wycen, aby zakomunikować swoim akcjonariuszom, czy cena w wezwaniu odpowiada wartości godziwej. Na dojrzałych rynkach kapitałowych rzadkością byłoby wydawanie przez zarządy takiego stanowiska bez zasięgnięcia niezależnej opinii. Jak widać, potencjał rynku istnieje, ale wiele jeszcze przed nami, także w zakresie corporate governance, zanim zarządy w pełni zrozumieją, że są managerami wynajętymi przez akcjonariuszy i to za ich dobro są przede wszystkim odpowiedzialni.
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.