„Centralnym punktem” zarządzania należnościami i zobowiązaniami powinien być dyrektor finansowy. Kluczowe znaczenie ma tu jego pozycja w firmie i jego kompetencje – to, czy jest faktycznie dyrektorem finansowym, odpowiadającym za zarządzanie finansami, czy buchalterem, który wykonuje polecenia i nie bierze udziału w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Maciej Richter: Należności i zobowiązania w wielu branżach mają kluczowe znaczenie dla płynności przedsiębiorstwa – szczególnie dla tych branż, w których udział aktywów trwałych jest nieduży, co oznacza, że większość wpływów i wydatków ma charakter krótkoterminowy. Są to głównie branże usługowa i handlowa. Dla płynności, szczególnie w rozumieniu krótkoterminowym, kluczowe jest wzajemne zbilansowanie należności i zobowiązań. Stąd właściwe zarządzanie należnościami i zobowiązaniami ma bardzo ważne, wręcz krytyczne znaczenie dla utrzymania płynności w krótkim okresie. Inaczej zarządza się zobowiązaniami, a inaczej należnościami. Są oczywiście pewne wspólne działania, natomiast w praktyce zarządzaniem zobowiązaniami i należnościami zajmują się zupełnie inne osoby, które wykorzystują różne narzędzia.
Łukasz Cyfert : Brak majątku może również wpływać na płynność finansową niektórych podmiotów w inny sposób, ograniczając pewien potencjał do jej uzupełniania, środków brakujących spółce. W momencie gdy pojawiają się problemy z płynnością i, przykładowo, konieczność finansowania dłużnego, gdzie jest wymagane jakieś zabezpieczenie, często na majątku, podmiot zaczyna mieć mniejsze pole manewru.
Maciej Richter : Tak jest – im mniej majątku, tym bardziej finansowanie podmiotu uzależnione jest od właściwego zgrania należności i zobowiązań.
Pozostałe 91% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.