Kryzys światowych finansów, którego skutki odczuwamy do dziś, nie pozostał bez wpływu na tak wrażliwy obszar, jakim są finanse korporacji, zwłaszcza w kontekście badania sprawozdań finansowych.
Niebezpieczne perturbacje zarówno wewnątrz przedsiębiorstw, jak i w ramach całego rynku finansowego zmusiły Komisję Europejską do opracowania zbioru potencjalnych zmian i postawienia pytań dotyczących rewizji finansowej w ramach tzw. Zielonej Księgi pod znamiennym tytułem „Polityka badania sprawozdań finansowych: lekcje wyciągnięte z kryzysu”.
Komisja Europejska w swoim dokumencie „Polityka badania sprawozdań finansowych: lekcje wyciągnięte z kryzysu” postawiła szereg pytań oraz przedstawiła propozycje działań zmierzających do podwyższenia jakości i wartości usług audytorskich. Do postawionych w publikacji postulatów odniosły się wszystkie zainteresowane strony – korporacje, nadzór finansowy i środowisko audytorów. Głos w tej sprawie zabrała również międzynarodowa organizacja ACCA zrzeszająca finansistów, organizując trzecią edycję debaty na temat rewizji finansowej „Rola audytu we wzmacnianiu stabilności finansowej przedsiębiorstwa”, która odbyła się 23 maja 2011 r. w Warszawie. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, Polskiego Instytutu Dyrektorów, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, IFAC, członkowie ACCA oraz przedstawiciele biznesu i firm audytorskich.
Pozostałe 76% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuŹródło: ACCA