Podstawowym celem działalności funduszu hedgingowego jest realizacja ponadprzeciętnej stopy zwrotu z inwestycji przy akceptacji podwyższonego ryzyka. Fundusz hedgingowy (hedge fund) to rodzaj funduszu inwestycyjnego (instytucji zbiorowego inwestowania kapitału) o charakterze arbitrażowym, zorientowanego na zysk w warunkach ograniczenia ryzyka wahań cen.
Podstawą działania funduszy hedgingowych jest dokonywanie kupna i krótkiej sprzedaży papierów wartościowych na rynku w celu minimalizowania ryzyka wahań cen, przy jednoczesnej maksymalizacji zysków. Krótka sprzedaż oznacza transakcje sprzedaży pożyczonych wcześniej papierów i zarabianie na spadkach ich cen. Tego typu podejście ma z jednej strony redukować ryzyko, z drugiej natomiast – szybciej niż w przypadku tradycyjnych funduszy – reagować na zmieniające się otoczenie rynkowe. Jest to możliwe dzięki zawieraniu krótkich pozycji (na spadki cen). W konsekwencji fundusze hedgingowe zwykle kupują, gdy inni sprzedają, oraz sprzedają, kiedy inni kupują.
Fundusze hedgingowe w odróżnieniu od tradycyjnych poszukują wszelkich okazji inwestycyjnych, dlatego w ich portfelach inwestycyjnych znajdują się udziały spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, niedoszacowane akcje spółek giełdowych i zamierzających wejść na giełdę, instrumenty pochodne oparte na indeksach giełdowych, ale również inwestycje w dobra materialne, takie jak nieruchomości czy surowce. Ponieważ fundusze te wykorzystują instrumenty pochodne i inne formy stosowania dźwigni finansowej, nie można jednoznacznie określić profilu ryzyka podejmowanych inwestycji. Utrudnia to także sprofilowanie ryzyka funduszu i wyznaczenie benchmarku.
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.