Z punktu widzenia obszaru zarządzania zasobami ludzkimi, zagadnienia controllingu dotyczą w szczególności konstrukcji budżetu wynagrodzeń jako elementu całkowitego budżetu rocznego kosztów. W trakcie roku koszty wynagrodzeń podlegają kontroli i analizowane są odchylenia od budżetu oraz ewidencjonowany poziom zatrudnienia.
Dla zatrudnionych osób obliczane są parametry czasu pracy oraz wskaźniki dotyczące wykorzystania urlopów oraz absencji chorobowych.
Z reguły, w celu prowadzenia ewidencji osobowej wykorzystywane są odrębne systemy IT, zapewniające kompleksową obsługę, jednak, jak sama nazwa wskazuje, są to systemy ewidencyjne i częstokroć ich controllingowe i finansowe wykorzystanie ogranicza się do eksportu danych źródłowych. Na etapie analizy optymalnym narzędziem wydaje się niezastąpiony arkusz MS Excel.
Aby jednak stworzyć narzędzie umożliwiające efektywną pracę, musimy w pierwszym kroku zmienić główne stereotypy i zrozumieć bazodanowe podejście w konstrukcji arkusza kalkulacyjnego. W miejsce typowej tabeli budżetowej, gdzie w kolumnach znajdują się daty (miesiące), a w wierszach analizowane dane, wprowadzimy pola i rekordy. W naszym ujęciu rekordem będzie każdy wiersz, a polem każda interesująca nas wartość opisująca pracownika. Aby powiązać ze sobą zagadnienia budżetowe pomiaru czasu pracy oraz analizy odchyleń budżetowych, zaproponuję arkusz składający się z czterech skoroszytów:
- Skoroszyt Główny — Budżet,
- Czas Pracy,
- Koszty Wynagrodzeń,
- Raporty.
Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.