Można korzystać z wysublimowanych narzędzi analitycznych, ale każdy controller wie, że bez Excela jak bez ręki. W poniższym tekście omawiamy na praktycznych przykładach wykorzystanie funkcji IRR, MIRR oraz ISPMT.
Funkcja IRR
Funkcja oblicza wewnętrzną stopę zwrotu dla serii przepływów gotówkowych. Przepływy gotówkowe nie muszą być równe takim, jakie byłyby dla całego roku. Muszą jednak występować regularnie, np. rocznie lub miesięcznie. Wewnętrzna stopa zwrotu jest stopą zwrotu otrzymywaną z inwestycji składającej się z wydatków (wartość ujemna) i wpływów (wartość dodatnia) występujących regularnie.
IRR(wartości; wynik)
Wartości to tablica lub adres do komórek zwierających liczby, dla których obliczana jest wewnętrzna stopa zwrotu.
Wyliczenie wewnętrznej stopy zwrotu wymaga obecności przynajmniej jednej liczby dodatniej i jednej liczby ujemnej w wartościach.
Jeśli argument wartości zawiera tekst, wartości logiczne lub puste komórki, wartości te są pomijane.
- Wynik to liczba przypuszczalnie zbliżona do wynikowego IRR.
- Program Microsoft Excel stosuje iteracyjną technikę obliczania IRR. Zaczynając od wyniku, IRR powtarza obliczenia do chwili osiągnięcia wyniku z dokładnością do 0,00001%.
- Jeśli funkcja IRR nie może znaleźć wyniku po 20 próbach, wyświetlana jest wartość błędu #LICZBA! W większości przypadków, wprowadzenie argumentu przypuszczenia nie jest wymagane do wyliczenia IRR. W przypadku pominięcia argumentu przypuszczenia, zakłada się, że jego wartość wynosi 0,1 (10%). Jeśli funkcja IRR wyświetla wartość błędu #LICZBA! lub jeśli wynik nie jest zbliżony do wartości oczekiwanej, należy powtórzyć próbę, podając inną wartość argumentu przypuszczenia.
Funkcja IRR pozostaje w ścisłym związku z funkcją NPV, tj. funkcją obliczającą wartość bieżącą netto. Stopa zwrotu obliczona przez funkcję IRR to stopa odsetkowa odpowiadająca zerowej wartości bieżącej netto (NPV). Przedstawiona poniżej formuła ilustruje powiązanie NPV i IRR: NPV(IRR(B1:B6);B1:B6) jest równe 3,60E-08 (Przy danej dokładności wyliczenia IRR, wartość 3,60E-08 wynosi ostatecznie 0).
Pozostałe 67% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu