Nowe konto bankowe, kontrahent z niestandardową walutą, kilka organizacji korzystających ze wspólnego zaplecza finansowego, wymiana systemu ERP, wiele kodów dostępu do różnych systemów bankowych. To tylko kilka przykładowych sytuacji, które stwarzają istotne problemy dla wielu firm. TMS w chmurze likwiduje je jak antybiotyk – kompleksowo.
W większości polskich przedsiębiorstw zarządzanie środkami pieniężnymi oparte jest na plikach Excel z raportami oraz plikach płaskich wymiany danych między systemami finansowo-księgowymi lub ERP a systemami bankowymi. Taki dobór narzędzi sprawdza się, jeżeli mamy do czynienia z niewielką liczbą transakcji, a kwestie kontroli i bezpieczeństwa są drugoplanowe. Również cena nowoczesnych systemów do zarządzania środkami pieniężnymi (Treasury Management System – TMS) bywa przeszkodą w ich zastosowaniu. Pojawienie się aplikacji w chmurze znacząco zredukowało koszty implementacji tego typu rozwiązań, dzięki czemu stały się one łatwiej dostępne. Model oferowania usług IT w chmurze polega na tym, że zarówno aplikacja, jak i dane są utrzymywane centralnie na zasobach usługodawcy, a użytkownicy aplikacji korzystają z nich np. przez przeglądarkę www. Oszczędności są zapewnione chociażby dzięki temu, że usługobiorca nie musi inwestować w sprzęt typu serwer www, a jego dział IT nie jest obciążony dodatkowymi obowiązkami, np. wykonywania kopii bezpieczeństwa. Jak podaje firma doradcza Gartner, do roku 2015 wartość rynku usług w modelu chmurowym przekroczy 20 miliardów dolarów. Dyrektor zarządzający niemieckiego dostawcy systemów Treasury, Martin Bellin, twierdzi nawet, że systemy TMS w chmurze to nie tylko nowa technologia, ale przede wszystkim podstawa reorganizacji procesów zarządzania środkami pieniężnymi. Kompleksowy system TMS powinien wspierać różne funkcjonalności, takie jak operacje bankowe i finansowe czy analiza płynności i pozycji gotówkowej. Powinien on również cechować się możliwością integracji z systemami bankowymi oraz systemami finansowo-księgowymi (FK) lub ERP, mobilnością oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa.
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.