Na etapie podejmowania decyzji o wyborze systemu informatycznego najczęściej bierze się pod uwagę jedynie cenę sprzętu komputerowego oraz usługi. Rzadko uwzględniane są inne wydatki związane z zakupem, takie jak koszty instalacji, użytkowania i modernizacji. Aby ustalić opłacalność inwestycji IT, można wykorzystać jako miarę TCO (Total Cost of Ownership), czyli tzw. całkowity koszt posiadania.
Na TCO składają się wszystkie koszty związane z danym sprzętem czy też usługą, poniesione w całym cyklu ich użytkowania. Są to koszty bezpośrednio i pośrednio związane z klientem wewnętrznym, korzystającym z planowanego rozwiązania informatycznego. Ważnym elementem podczas analizy całkowitego kosztu posiadania danego systemu informatycznego jest zróżnicowanie kosztów – na koszty bieżące eksploatacji oraz na nakłady inwestycyjne. Drugim wymaganiem jest uwzględnienie kosztów bezpośrednich (wydatki na sprzęt, koszty administrowania itp.) oraz pośrednich (np. przestoje). Metoda pomiaru kosztów za pomocą TCO pozwala na skalkulowanie pełnych kosztów danego systemu informatycznego oraz badanie całkowitego kosztu posiadania przy zmianie jego poszczególnych części składowych.
Podział kosztów TCO
Koszty TCO można podzielić na poszczególne grupy kosztów związane z cyklem życia danego rozwiązania informatycznego, czyli sprzętu i oprogramowania używanych w firmie (rys. 1).
Wyróżnia się cztery grupy kosztów związane z:
- zakupem i wdrożeniem systemu informatycznego – koszty poniesione na zakup sprzętu i odpowiedniego oprogramowania; koszty związane z instalacją sprzętu i oprogramowania; wszystkie koszty, które trzeba ponieść, aby wybrane rozwiązanie informatyczne zaczęło funkcjonować w przedsiębiorstwie,
- użytkowaniem systemu informatycznego – koszty bieżącej obsługi, utrzymania, administracji, monitorowania, koszty materiałów eksploatacyjnych, części zamiennych, wynagrodzeń administratorów,
- udoskonalaniem i rozwojem systemu informatycznego – koszty rozwoju i udoskonalenia wdrożonego systemu informatycznego w firmie,
- likwidacją systemu informatycznego – koszty związane z likwidacją systemu informatycznego, koszty utylizacji itp.
Pozostałe 76% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.