Grupy VAT są jedną ze zmian podatkowych, które miały na celu poprawę sytuacji polskich przedsiębiorstw w obliczu niepewności i kryzysu. Grupy VAT zaczęły funkcjonować od stycznia 2023 r., umożliwiając tym samym neutralne rozliczanie podatku od towarów i usług pomiędzy członkami danej grupy. To nie tylko korzyść finansowa dla jednostek oraz lepsza płynność finansowa, ale również uproszczenie i redukcja wielu obowiązków administracyjnych. Przy czym istnieje szereg przesłanek i warunków, jakie należy spełnić, aby do takiej grupy przystąpić oraz warunków, jakie muszą spełnić jej członkowie. Szerzej na ten temat w bieżącym wydaniu magazynu Controlling-24.
W numerze również praktyczne materiały na temat konsolidacji danych finansowych z wykorzystaniem Power Query, przekształcenia leasingu finansowego w leasing operacyjny oraz analiza systemu whistleblowingowego w aspekcie bezpieczeństwa sygnalisty.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF Kup wydanie drukowaneŻyjemy w świecie VUCA, czyli rzeczywistości pełnej zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności. Dowodem niepewności może być pandemia czy wysoka inflacja, a symbolem zmienności tempo digitalizacji świata, jaki znamy. W kontekście ostatnich zdarzeń i wyzwań zmieniającego się świata szczególnie istotna dla organizacji staje się rola CFO, czyli dyrektora finansowego. Elastyczność w działaniu...
Logistyka to proces zarządzania sprawnym i efektywnym przepływem materiałów, surowców, wyrobów gotowych oraz informacji od miejsca ich pochodzenia do punktu konsumpcji. Logistyka to również relacje między procesami logistycznymi a otoczeniem, w tym środowiskiem przyrodniczym. Współcześnie ze względu na rosnące znaczenie logistyki oraz jej korelacje z koncepcją zrównoważonego rozwoju, przedsiębiorstwa...
Wraz z początkiem 2023 roku na polskim rynku finansowym rozpoczął się kolejny etap prac mających na celu zastąpienie WIBOR oraz WIBID nowym indeksem. Według zapowiedzi już za niecałe dwa lata najbardziej popularny wskaźnik referencyjny w polskiej gospodarce odejdzie w zapomnienie. Czy opracowany w czasie rekordowo wysokich stóp procentowych WIRON „zdąży” obniżyć odsetki od zaciągniętych kredytów, poprawiając...
Spółki prawa handlowego mogą łączyć się ze sobą. Połączenie może odbywać się w drodze przejęcia lub zawiązania nowej spółki. Z obiema metodami wiążą się określone procedury, prawa i obowiązki stron ww. czynności.
Jak rozumiana jest wartość, czym jest dla każdego z nas? Jakie wartości towarzyszą jednostkom, kiedy poszukują pracy? Na jakich stanowiskach chcemy się zatrudniać? Jaką wartość mają one dla pracownika i pracodawcy, i jak korelują z poziomem wynagrodzeń?
Podatnicy CIT i PIT w 2023 r. nadal będą korzystać z preferencji podatkowej polegającej na możliwości zaliczania w koszty podatkowe wydatków na wytworzenia lub nabycie darowizn na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy. Obowiązujące do 31 grudnia 2022 r. preferencje obowiązują zatem także do 31 grudnia 2023 r.
Komitet Standardów Rachunkowości przygotował rekomendacje dotyczące sporządzenia sprawozdania finansowego za rok 2022. Ich celem jest pomoc jednostkom przy sporządzaniu sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności za 2022 r., związana z koniecznością uwzględnienia w nich niepewności otoczenia gospodarczego spowodowanego głównie agresją Rosji na Ukrainę oraz pandemią COVID-19.
System Grup VAT obowiązuje w 18 państwach Unii Europejskiej i na gruncie polskiego systemu podatkowego stanowi niejako odpowiedź na obowiązujące wcześniej, na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisy regulujące funkcjonowanie Podatkowej Grupy Kapitałowej.
Power Query jest narzędziem, którego znajomość staje się szczególnie przydatna w przypadku konsolidacji danych finansowych. Doskonałym przykładem może być konsolidacja danych budżetowych lub danych sprzedażowych pochodzących z kilku, a czasem wielu oddziałów. Niniejszy artykuł obrazuje jak szybko i w łatwy sposób skonsolidować w jednym arkuszu Excela dane budżetowe pochodzące z kilku MPK (miejsc powstawania...
MF zamierza przesunąć termin wejścia w życie KSeF z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r. Proponowane jest też wyłączenie z KSeF tzw. faktur konsumenckich.
Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych. Prace te wynikają z konieczności rewizji przepisów regulujących rachunkowe kwestie związane z instrumentami finansowymi, polegające przede wszystkim na eliminacji błędów, niespójności, czy wątpliwości...
Informacja dodatkowa to element sprawozdania finansowego, trzeba rozróżnić jednak pojęcie „informacji dodatkowej” od „dodatkowych informacji i objaśnień”, które stanowią element składowy informacji dodatkowej. Zgodnie z ustawą o rachunkowości informacja dodatkowa składa się z wprowadzenia do sprawozdania finansowego oraz dodatkowych informacji i objaśnień. Dzięki tym załącznikom do sprawozdania finansowego...
Umowy leasingu są zawierane na dłuższy czas niż rok obrotowy, dlatego może się zdarzyć, że w trakcie trwania umowy jednostka straci możliwość skorzystania z uproszczeń, np. w związku z wyższą sumą bilansową, wyższymi przychodami ze sprzedaży czy zwiększonym średniorocznym zatrudnieniem, które przekraczają wielkości wymienione w art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości. W związku z tym jednostka powinna...
Czasami potrzeba połączyć raporty z różnych miejsc albo dotyczące różnych regionów. Te raporty nie zawsze muszą zawierać dokładnie te same pozycje. Jak wtedy najprościej je połączyć? Korzystając z konsolidacji danych.
Odpowiednio 8 grudnia 2022 r., 1 stycznia 2023 r. i 24 stycznia 2023 r. weszły w życie zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Dotyczą one sprawozdań ze stosowanych terminów zapłaty, postępowania przed Prezesem UOKiK, składania oświadczeń o statusie dużego przedsiębiorcy oraz zbywania wierzytelności.
Ochrona sygnalistów i wprowadzenie efektywnego systemu whistleblowingowego to wyzwanie, przed którym stoją lub już za chwilę staną przedsiębiorcy. System zgłaszania nieprawidłowości to inwestycja w bezpieczeństwo organizacji, jednak będzie skutecznie wspierać zarządzanie jeżeli zagwarantuje sygnalistom bezpieczeństwo.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.