Czy wdrożenie nowoczesnego rachunku kosztów musi być pracochłonne i kosztowne? Czy takie działania wymagają dużych zmian w organizacji? Jak przeprowadzić optymalny rachunek dla całej firmy? Na te oraz wiele innych pytań poszukujemy odpowiedzi w bieżącym numerze czasopisma.
Nasi eksperci oraz praktycy finansów omawiają na przykładach konsekwencje powiększających się kosztów niewykorzystanych zasobów oraz prezentują różne metody kalkulacji, sukcesy oraz niepowodzenia we wdrażaniu rachunku kosztów w praktyce.
Zachęcam Państwa także do lektury rozmów z osobistościami finansów i biznesu. W wywiadzie z Robertem Gwiazdowskim, Prezydentem Centrum im. Adama Smitha poruszamy temat na temat bilansu handlowego Polski oraz głównych zagrożeń makroekonomicznych w Polsce.
Natomiast podczas rozmowy z głównym ekonomistą Raiffeisen Bank Polska S.A., Jackiem Wiśniewskim dyskutujemy, m.in. o konsekwencjach tragedii z 10 kwietnia w kontekście ekonomiczno-gospodarczym, długu publicznym, PKB oraz zasadach zarządzania ryzykiem i stabilności złotówki.
Aby dostarczyć Państwu jeszcze więcej praktycznej wiedzy, w bieżącym numerze omawiamy plusy i minusy różnych metod finansowania, m.in. pożyczki, podwyższenia kapitału przez udziałowców, konwersji wierzytelności na udziały oraz ich konsekwencje podatkowe, a także poruszamy ciekawy temat ryzyka kredytowego jako szansy na wypracowanie dodatkowego wyniku i przewagi konkurencyjnej.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF„ (…) w grze biznesowej księgowi pragnęliby być graczami lub w ostateczności sędziami, lecz ich rola została sprowadzona jedynie do ewidencji wyników, na które nie mają wpływu. W rewanżu za tę zniewagę tak skonstruowali system ewidencji, że ani gracze, ani sędziowie nie mają pojęcia, jaki jest aktualny stan meczu (…) ”. (Financial Times 14.06.2003r.).
Problemem wielu firm jest właściwa wycena kosztów produkcji sprzedawanych produktów i usług. Niewłaściwe rozdzielenie kosztów wspólnych na poszczególne produkty powodować może nie tylko błędne decyzje zarządcze, ale również zmieniać obraz rentowności w przypadku występowania zapasów końcowych.
Po wielu latach zbierania doświadczeń wdrożeniowych, po opracowaniu wariantów rachunku kosztów ABC, jak np. Time-Driven ABC, po wypracowaniu skutecznych metodologii wdrożeniowych i narzędzi informatycznych klasy ABC/M koncepcja procesowego rachunku kosztów (ABC) przeżywa swoją reaktywację.
Rachunkowość jako system w sensie podporządkowania niezależny od prawa podatkowego nie może prowadzić ksiąg rachunkowych według zasad właściwych prawu podatkowemu.
Działalność spółki kapitałowej, w szczególności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga zaangażowania odpowiednich środków. Źródłem środków na finansowanie mogą być środki zewnętrzne (kredytydy bankowe itd.), jak i środki własne wspólików.
W warunkach panujących na rynku we współczesnym świecie, przy wzrastającej konkurencji, informacja stała się jedną z najcenniejszych rzeczy dla przedsiębiorstw. Odpowiednie wykorzystanie zdobytych informacji pozwala podejmować lepsze decyzje, a przez to – zdobyć przewagę konkurencyjną.
Kryzys finansowy, z jakim mieliśmy do czynienia kilka miesięcy temu, a którego skutki odczuwamy po dziś dzień, zmienił podejście bankowców do systemu udzielania kredytów. Dotyczy to kredytów konsumpcyjnych, hipotecznych, jak również inwestycyjnych.
Umiejętne zarządzanie ekspozycją na ryzyko to szansa dla przedsiębiorstwa na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków. Tak jest między innymi w przypadku ryzyka kredytowego, które coraz silniej wpływa na działalność przedsiębiorstw spoza sektora finansowego.
Niniejszy artykuł jest opisem success story wdrożenia procesowego rachunku kosztów u producenta oraz dystrybutora farb i lakierów.
Koszty standardowe stanowią element rachunku kosztów postulowanych, które określają, jakie wartości powinny mieć koszty rzeczywiste przy zachowaniu określonych warunków.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości przedsiębiorstwa sporządzające bilans zobowiązane są do wykazania w sprawozdaniu wartości zobowiązań kredytowych na dzień bilansowy w układzie czasowym krótkoterminowym i długoterminowym.
Rozmowa z Robertem Gwiazdowskim prawnikiem i ekonomistą, komentatorem gospodarczym, Prezydentem Centrum im. Adama Smitha, doktorem habilitowanym nauk prawnych.
Wywiad z Jackiem Wiśniewskim głównym ekonomistą Raiffeisen Bank Polska S. A.. Podczas rozmowy poruszamy nurtujące przedsiębiorców problemy. Pytamy m.in. o konsekwencje tragedii z 10 IV w kontekście ekonomiczno-gospodarczym, oraz o najważniejsze parametry: dług publiczny i PKB, zasady zarządzania ryzykiem i stabilność złotówki.
Miałem sen. Chciałem zostać przedsiębiorcą. Poszedłem do stosownego urzędu, a urzędnik pyta mnie: „W czym mogę Panu pomóc, gdyż wiele spraw mogę za Pana załatwić”. Potem poszedłem do banku, a tam w miłej atmosferze przy kawie oferują mi kredyt na korzystnych warunkach, bez przedstawienia zabezpieczeń stanowiących równowartość rocznych zysków dobrze prosperującej firmy.
GPW w Warszawie drugim po Londynie rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów oraz ósmym pod względem wartości pierwszych ofert publicznych.
Nowe propozycje regulacji dotyczące wymogów kapitałowych oraz norm płynności (tzw. Basel 3) przygotowywane przez Komitet Bazylejski mogą być poważnym problemem dla części polskich banków.
ETS rozstrzygnie, czy w latach 2007 – 2008 opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych pożyczek udzielanych spółkom przez ich udziałowców było zgodne z prawem.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.