Wiosna, jak co roku, obfitowała w ciekawe wydarzenia branżowe. Już po raz siódmy w Poznaniu odbył się Międzynarodowy Kongres Controllerów, który był doskonałą okazją do poznania najnowszych trendów i wymiany opinii. Uświetniła go prelekcja Pétera Horvátha, który mówił o zrównoważonym rozwoju i budowaniu trwałej wartości przedsiębiorstwa.
Miesiąc po poznańskim spotkaniu controllerzy debatowali w Sopocie podczas XXI Kongresu Controllerów na temat roli controllingu personalnego. Od dawna wiadomo, że pracownicy to nie koszt, a największy kapitał firmy. Ten numer magazynu poświęcamy jednak aspektom kosztowym, a konkretnie rachunkowi kosztów, którego zadaniem jest zaspokajanie potrzeb informacyjnych menedżerów poprzez dostarczanie danych ułatwiających podejmowanie decyzji zarządczych i prowadzenie rentownej działalności.
Nie da się oczywiście pominąć faktu, iż w gospodarce rynkowej to właśnie rynek dyktuje ceny. Ale na to, jaką marżę będzie miała firma, wpływ mają właśnie koszty własne przedsiębiorstwa. W czasach kryzysu cały czas wywierany jest nacisk na ich obniżanie. Czy jednak zawsze jest to dobre rozwiązanie?
Tradycyjne ujęcie rachunku kosztów pełnych ma tę wadę, że firmy sprzedają więcej niż jeden produkt i nie wiadomo, w jaki sposób obciążyć przychody ze sprzedaży poszczególnych produktów kosztami ogólnego zarządu. Dlatego też powstały nowoczesne koncepcje rachunku kosztów, które dokładniej odzwierciedlają zaangażowanie zasobów.
Rachunek kosztów powinien również zaspokoić potrzeby związane z przygotowaniem obligatoryjnych elementów sprawozdania finansowego.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFResource Consumption Accounting (RCA) Pomimo ogromnych nakładów promocyjnych i naukowych związanych z rachunkiem kosztów działań (ABC), jakie podejmowano na świecie w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, badania naukowe związane z rozpowszechnieniem tego rachunku kosztów w polskich i zagranicznych przedsiębiorstwach wskazują na stosunkowo niewielkie wykorzystywanie tej koncepcji1. W czym tkwi problem?...
Niniejsze opracowanie jest podsumowaniem wdrożenia koncepcji zasobowo-procesowego rachunku kosztów (Resource Consumption Accounting, RCA) w spółkach Energa Obrót oraz Energa Obsługa i Sprzedaż.
Analiza procesowa jako punkt wyjścia do wdrażania rachunku kosztów działań i programów usprawniających przedsiębiorstwo. Istnieją dwa sposoby postrzegania każdego przedsiębiorstwa: z punktu widzenia jego podziału funkcjonalnego lub z punktu widzenia procesów, które w nim zachodzą.
Podstawą przygotowywania sprawozdań według MSSF są:
Szekspirowski dylemat „być albo nie być” w sposób idealny wpisuje się w dzisiejsze życie ekonomiczne każdej z firm i w pytania, jak skomplikowany rachunek kosztów powinno zbudować przedsiębiorstwo, by mieć precyzyjne informacje o produktach, oraz jak szybko pozyskać informację na temat tego, czy działalność przynosi profity, czy też prowadzi do klęski.
Zarządzanie finansowe przedsiębiorstwem to ciąg decyzji menedżerskich skierowanych na zwiększanie zyskowności prowadzonych operacji oraz na zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności ich finansowania. Często decyzje te się wykluczają i działania skierowane na poprawę zyskowności prowadzą do obniżenia bezpieczeństwa finansowego – i odwrotnie.
15 września 2013 r. będziemy obchodzić 5. rocznicę wydarzeń, które utożsamiane są z początkiem kryzysu finansowego. Pojęcie to na tyle mocno zakorzeniło się w naszej świadomości gospodarczej, że stało się synonimem odpowiedzi na każdy problem biznesowy. W ramach tej „heurystyki poznawczej” często zapominamy o samej istocie kryzysu, jego przyczynach, zachowaniach warunkujących jego rozwój i wspomagających...
Przedłużająca się recesja gospodarcza w znacznym stopniu przyczyniła się do pogorszenia sytuacji wielu przedsiębiorstw. Trudne warunki panujące w otoczeniu podmiotów gospodarczych sprawiły, że zaczęto szukać rozwiązań umożliwiających dalszą realizację celów biznesowych. Jednym z aspektów, na który w tym kontekście warto zwrócić uwagę, jest rola controllingu oraz zarządzania...
Analiza odchyleń jest narzędziem wykorzystywanym przez przedsiębiorstwa w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: „Które elementy mojego biznesu przynoszą zysk, a które generują straty?”. Wydawać by się mogło, że tego typu pytanie powinno być jednym z najczęściej zadawanych przez wszystkich w ramach codziennych działań operacyjnych.
Konkurencja w bankowości rozwinęła się w wyniku procesów deregulacyjnych, globalizacji i rozwoju innowacyjnych usług. Celem aktów deregulacyjnych było rozbicie oligopolu na rynku bankowym, wprowadzenie większej swobody w uzyskiwaniu licencji na wykonywanie działalności bankowej oraz dopuszczenie banków zagranicznych do rynku krajowego (Miklaszewska, 2004). Na rynku finansowym pojawiły się nowe podmioty,...
Na początek chcę przedstawić przykładową scenkę, w której wielokrotnie miałem już okazję uczestniczyć. Jako konsultant często dyskutuję z właścicielami firm rodzinnych o wdrożeniu w ich przedsiębiorstwach centrów kosztów i o budowie modelu kalkulacji całkowitego jednostkowego kosztu wytworzenia, w tym prezentowania kosztu krańcowego.
Jednym z najważniejszych zagadnień technicznych w rachunkowości kosztów jest problem odpowiedniej alokacji kosztów ogólnych i przydzielenie ich do poszczególnych centrów kosztów. Arkusz MS Excel wraz z wykorzystaniem modułu VBA może w znaczny sposób usprawnić proces takiej alokacji, wymiernie skracając czas niezbędny na wykonanie właściwych przeliczeń.
Współcześnie po przekroczeniu pewnej skali działalności trudno wyobrazić sobie analizę kosztów bez wsparcia narzędzi IT. Na rynku istnieje wiele aplikacji, które ułatwiają przeprowadzanie analiz kosztowych. Stopień skomplikowania oraz koszt związany z ich wdrożeniem i utrzymaniem jest różny. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy wyborze aplikacji czy też modułu controllingu systemu ERP?
Rozmowa z JANEM FARYASZEWSKIM, wiceprezesem ds. finansów w Kompanii Piwowarskiej
Już niedługo będziemy świadkami cudu. Niestety, nie będzie to cud gospodarczy, bo ekonomiści są materialistami i w siły nadprzyrodzone raczej nie wierzą. Nie będzie to także cud polityczny, w efekcie którego premier i prezes największej opozycyjnej partii politycznej przemówią jednym głosem (ludzkim), patrząc sobie głęboko w oczy – powiedzą „Jareczku” oraz „Donku”, a potem wspólnie udadzą się do najbliższego...
Jak na istniejące zagrożenia reagują polscy i zagraniczni controllerzy, którzy chcą budować sukces swoich firm? Co robią, aby z dumą móc powiedzieć: „Nasza efektywność rośnie mimo kryzysu”? Na te i inne pytania odpowiadali prelegenci Kongresu organizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów, który odbył się w Poznaniu w dniach 18-19 kwietnia 2013 r.
Wzrost zanieczyszczenia środowiska naturalnego, stopniowe ocieplanie się klimatu, a także wyczerpywanie się złóż naturalnych to tylko przykładowe przesłanki, dla których należy i warto zajmować się zrównoważonym rozwojem, w tym problemami ochrony środowiska. Te ostatnie są dzisiaj przedmiotem szczególnego zainteresowania jako reakcja na dynamiczne procesy industrializacji.
We live in a changing, volatile environment. We don’t know what the future shall bring. Where now do you see the opportunities and risks in managing ecological issues in the company? Nowadays it seems to be important not just to consume, but also to care about our ambient. Where do you see opportunities in ecological approach to development of the company and products?
Prawie 70% przedstawicieli funduszy private equity z Europy Środkowej ocenia, że w najbliższym półroczu warunki ekonomiczne nie ulegną znaczącej zmianie. Jednocześnie ich wskaźnik optymizmu, mierzony tzw. Confidence Index, istotnie wzrósł, osiągając 101 pkt. (zmiana o 30 pkt. w ciągu pół roku).
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.