cena: 69,00 zł netto
cena: 84,87 zł brutto
Ryzyko jest czynnikiem nierozerwalnie związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z utartych poglądów jest ten, że wraz ze wzrostem ryzyka rośnie oczekiwany rezultat – lub odwrotnie: im większe oczekiwania dotyczące wyniku, tym większym ryzykiem należy je okupić. Taka sytuacja jest jednak możliwa jedynie w warunkach, gdy ryzyko pozostawiono bez zarządzania. W praktyce przedsiębiorstwa podejmują wiele działań mających na celu minimalizację ryzyka lub jego wyeliminowanie.
Z artykułów dowiesz się m.in.:
Błędne decyzje oraz dobór nieodpowiednich narzędzi finansowych spowodowały, że większość firm nie uchroniła się przed wpadką z opcjami, uzależnieniem od rynków wchodzących w recesję, wahaniami kursowymi czy zakręconym kurkiem z kredytami bankowymi
Słowo doskonałość jest odpowiednikiem łacińskiego słowa perfectio, które oznacza dokonanie czegoś, zrobienie czegoś do końca. Uważa się, że doskonałe jest to, co jest zupełne, zawiera wszystkie należne części, a także to, co osiągnęło swój cel. Można zatem powiedzieć, że doskonałość to proces dążenia do bycia coraz lepszym w wybranych działaniach.
Wdrażanie ich wynika czasami z konieczności, gdyż wymagają tego przepisy prawa (np. HACCP) lub klienci (np. TS 16494, ISO 9001), a czasami z chęci zapanowania nad procesami i pracownikami. Bez względu na przyczynę, jaka przyświeca wdrażaniu rozwiązań systemowych, warto podkreślić, że osiąganym efektem jest powtarzalność i przewidywalność działań, a to jest nieocenionym elementem wpływającym na komfort...
Prowadzenie przedsiębiorstwa czy działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem. Podstawą do rozpoczęcia czynności związanych z zarządzaniem ryzykiem i jego controllingiem jest przeświadczenie, że przedsiębiorstwo funkcjonuje po to, aby przynosić zyski swoim właścicielom i pozostałym współpracującym z nim podmiotom.
W numerze 32/2014 ukazał się artykuł pt. „Analiza porównywalności transakcji: narzędzie redukujące ryzyko podatkowe”, poświęcony teoretycznej stronie przygotowania analizy porównawczej. W związku z tym niniejszy artykuł ma przybliżyć Państwu krok po kroku zasady sporządzania analizy porównawczej. Zaprezentowano tu taką analizę dla producenta kontraktowego.
Rosnąca popularność chmur obliczeniowych wynika m.in. z możliwości zwiększania wydajności przetwarzania danych oraz penetracji i rozwoju rynku przy jednoczesnym zmniejszaniu kosztów. Dodatkowym atutem jest łatwość użytkowania aplikacji i administrowania nimi. Równolegle z oferowanymi korzyściami istnieje jednak szereg zagrożeń związanych z wirtualizacją i współdzieleniem zasobów. Czy w tym przypadku...
Jednym z podstawowych zagadnień w codziennej pracy banku jest pomiar podejmowanego ryzyka rynkowego. Taka motywacja doprowadziła do powstania w 1989 r. w banku J.P. Morgan metodologii Value at Risk. W ostatnich latach model Wartości Narażonej na Ryzyko (Value at Risk, VaR) stał się podstawowym narzędziem pomiaru ryzyka inwestycji.
Sprawozdawczość finansowa każdej jednostki ma odzwierciedlić stan posiadanego majątku, źródła jego finansowania oraz wynik prowadzonej działalności w ustalonym okresie. Dzięki odpowiedniej agregacji informacji inwestorzy mogą porównywać dane pomiędzy różnymi jednostkami.
Strategiczna karta wyników służy przedstawieniu strategii przedsiębiorstwa w postaci zestawu mierzalnych celów niezbędnych, by osiągnąć zaplanowany wynik finansowy.
Ryzyko jest czynnikiem nierozerwalnie związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podejmując codzienne decyzje, menedżerowie muszą dokonywać wyboru akceptowalnego ryzyka, które kompensowane jest spodziewanymi rezultatami ich decyzji. Jednym z utartych poglądów jest ten, że wraz ze wzrostem ryzyka rośnie oczekiwany rezultat – lub odwrotnie: im większe oczekiwania dotyczące wyniku, tym większym...
Jeśli chodzi o zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych (cash flow), do ich sporządzenia zobowiązane są tylko te jednostki, których sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowi badania zgodnie z art. 64 ustawy o rachunkowości. W pozostałych przypadkach nie ma obowiązku przygotowywania tych elementów sprawozdania.
Z prowadzeniem każdej działalności gospodarczej związane jest ponoszenie ryzyka, w tym ryzyka specyficznego. W niniejszym artykule, po przedstawieniu krótkiej charakterystyki ryzyka specyficznego, zostaną omówione miary zarówno ryzyka operacyjnego, jak i finansowego oraz – na koniec – zaprezentowany zostanie przykład z zakresu całościowej oceny ryzyka specyficznego przedsiębiorstwa.
Zarządzanie ryzykiem jest gwarancją sukcesu w osiąganiu celów strategicznych i operacyjnych. To zdanie powtarzane w niemal każdej organizacji, jednakże nie w każdej należycie zrozumiane i zastosowane. We współczesnym świecie organizacje napotykają szereg ryzyk, czyli możliwości wystąpienia sytuacji niepożądanych. Ryzyko występowało, występuje i występować będzie w działalności każdej organizacji funkcjonującej...
Ryzyko jest nieodłącznym elementem każdej działalności biznesowej. Występuje zarówno w innowacyjnych projektach rozwojowych, jak też w standardowych procesach będących na przykład powtarzalnym cyklem wytwórczym. Istnieje wiele metod identyfikacji i pomiaru ryzyka, niemniej jednak warto wykorzystywać takie, które w jak najlepszy sposób odzwierciedlają rzeczywistość.
Pojęcie „ryzyko” jest nacechowane pejoratywnie. Zazwyczaj kojarzy się nam z możliwością utraty czegoś, uzyskaniem niepożądanych konsekwencji. Klasyczna definicja ryzyka podaje, że jest to zarówno dodatni, jak i ujemny odchył od pożądanego celu, czyli każde możliwe odchylenie od zaplanowanego efektu. Jednym z podstawowych zadań działalności przedsiębiorstwa jest jak najbliższe poznanie i określenie...
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.